Co trzeci Polak nie interesuje się sprawami nauki i technologii

TECHNOLOGIE

Wiadomościami naukowymi i technologicznymi interesuje się w Europie więcej osób niż newsami o sporcie, kulturze czy polityce. Polska jednak jest jednym z sześciu krajów Unii Europejskiej, których obywatele najmniej interesują się sprawami nauki – wynika z nowego sondażu Eurobaromertu. Badanie objęło ponad 26 tys. obywateli Unii Europejskiej, w tym tysiąc Polaków.

Nauka i technologia to dla Europejczyków temat godny zainteresowania – jest nim zaciekawionych (bardzo lub całkiem) czterech na pięciu respondentów. Większym zainteresowaniem cieszą się jedynie problemy środowiska (88 proc. zainteresowanych) i odkrycia medyczne (82 proc.).

Okazuje się, że nauka jest tematem popularniejszym niż sport, którym interesuje się dwie trzecie badanych, kultura i sztuka (62 proc. respondentów) i polityka (68 proc.).

W Unii odkryciami naukowymi nie interesuje się zupełnie co piąty obywatel, a w Polsce brak zainteresowania tą tematyką deklaruje co trzecia osoba.

Największy odsetek badanych czuje się dobrze poinformowany w dziedzinie problemów środowiska (78 proc.), polityki (73 proc.), sportu (68 proc.), odkryć medycznych (65 proc.). W kwestii nauki i technologii dobrze poinformowanych jest 61 proc. Europejczyków. Gorzej wypada tylko tematyka kulturalna (59 proc.).

Jeśli chodzi o Polskę, wyniki są słabsze: o nauce czuje się dobrze poinformowanych 52 proc. osób, z tego 9 proc. Polaków czuje się w tym temacie bardzo pewnie.

W jaki sposób Europejczycy angażują się w naukę i technologię? Jak wynika z badań Eurobarometru, 39 proc. ankietowanych deklaruje, że przeznacza pieniądze na badania medyczne, takie jak poszukiwanie leku na raka, 13 proc. podpisuje petycje lub bierze dział w demonstracjach np. w sprawach energii atomowej, biotechnologii czy środowiska, 9 proc. bierze udział w debatach publicznych o nauce i technologii, a 7 proc. angażuje się w działania organizacji pozarządowych związanych z nauką i technologią.

Sondaż pokazuje jednak, że wśród Europejczycy są również sceptyczni wobec badań naukowych. Ponad połowa badanych uważa, że naukowcom nie należy ufać w kontrowersyjnych kwestiach nauki i technologii, bo są oni zależni od pieniędzy z przemysłu. 16 proc. respondentów nie zgadza się z tym stwierdzeniem.

Jednocześnie połowa ankietowanych stwierdza, że pieniądze z prywatnych firm przeznaczane na naukę pozwolą na pełniejsze zrozumienie niektórych problemów. Ponad 50 proc. badanych uważa też, że naukowcy z powodu swojej wiedzy, mają władzę, która czyni ich niebezpiecznymi.

Mimo sporego zainteresowania nauką i technologią, mieszkańcy Europy wykazują dużą wiarę w przesądy. Okazało się, że dwóch na pięciu Europejczyków wierzy w magiczną moc liczb. Najbardziej przesądni okazali się Łotysze i Czesi (60 proc.), a najmniej – Finowie (21 proc.). Wśród Polaków w magię liczb wierzy 48 proc. osób.

Badania Eurobarometru są dostępne na stronie: http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_340_en.pdf

PAP – Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

agt/bsz

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry