Rozwój tematycznych kanałów telewizji satelitarnej w Europie w latach 1989-2009 (część 1)

AKTUALNOŚCI

Czym jest tematyczny kanał telewizji satelitarnej, co możemy na nim obejrzeć, jaki jest sposób nadawania, czym różni się ramówka od popularnych kanałów ogólnych? Dla jednych oczywistość, dla innych wielka niewiadoma. Zanim przejdziemy do analizy poszczególnych przykładów, przedstawione zostaną definicje przydatne w zrozumieniu tekstu oraz dadzą większy pogląd na opisywaną tematykę.

Tematyczny kanał telewizji – forma kanału telewizyjnego skierowana do określonej grupy odbiorców zainteresowanych konkretną tematyką programów nadawanych na jego antenie, np.: kanał filmowy, sportowy, muzyczny, erotyczny, dziecięcy, dokumentalny, lub bardziej szczegółowo, np.: kanał filmowy nadający tylko filmy komediowe, kanał nadający muzykę country lub ze względu na płeć lub wiek odbiorcy.
Telewizja satelitarna – forma nadawania sygnału telewizyjnego wykorzystującego sztuczne satelity Ziemi, które są umieszczone na wysokości 35786 km na orbicie geostacjonarnej. Satelita znajdujący się w konkretnym punkcie obraca się z tą samą prędkością co Ziemia, przez co umożliwia odbiór sygnału osobom posiadającym anteny satelitarne, skierowane na odpowiednią część nieba. Za pomocą nadajnika umieszczonego na satelicie istnieje możliwość dystrybuowania sygnału na dużych powierzchniach kuli ziemskiej, co znacznie obniża koszty nadawania.

Na rynku w ciągu zaledwie 20 lat (1989-2009) pojawiły się setki kanałów tematycznych dotykających prawie wszystkich sfer życia człowieka. Olbrzymie grupy medialne próbują na każdym kroku zdobyć nowych odbiorców wymyślając nowe przedsięwzięcia związane z telewizją tematyczną.Telewizyjny rynek zaczął rozkwitać w Europie na początku lat 90-tych XX wieku, gdy Société Européenne des Satellites (SES) – obecnie SES ASTRA – wystrzeliła na orbitę okołoziemską satelitę ASTRA 1A(1988) i 1B (1991). Pozwoliło to głównie nadawcom z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Niemiec rozpocząć nadawanie pierwszych kanałów tematycznych, skierowanych do odbiorców indywidualnych.

Niewątpliwym plusem wykorzystania technologii telewizji satelitarnej była dostępność do oferty. Odbiorcą mógł zostać każdy, będący w zasięgu wiązki nadawczej satelitów ASTRA, posiadający telewizor, odbiornik satelitarny (zwany potocznie dekoderem) oraz niewielką antenę satelitarną wyposażoną w LNB (Low Noise Block- konwerter).
Ruch na rynku satelitarnej telewizji tematycznej w latach 90-tych rozpoczęły duże grupy medialne. Do liderów na rynku można było zaliczyć British SKY Broadcasting Network odpowiedzialną za powstanie na SKY Multichannels Package w 1993 roku, VIASAT i kanał TV1000, TELECLUB nadawcę filmowego kanału o tej samej nazwie oraz PREMIERE – jedynego na tamte czasy nadawcy telewizji tematycznej  w Niemczech. Na rynku francuskim, hiszpańskim, skandynawskim oraz polskim rozpoczął ofensywne działania CANAL+. Widownia u schyłku lat 80-tych była niewielka, ale wraz ze wzrostem ilości dostępnych kanałów zaczęła rosnąć wykładniczo, sięgając dziś ponad 100 milionów odbiorców.

c.d.n.

Tekst (c) 2010 ITQ MEDIA Publishing
Logo (c) 1993-1994 BskyB


Książka do nabycia w NEWSFix Magazine dziale KSIĄŻKI

Powiązane wpisy

  • ania

    Zapowiada sie ciekawie, czekam na ciąg dalszy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry