Domeny .pl mają już 20 lat

BIZNES, CIEKAWOSTKI, INTERNET, MEDIA

Polska domena internetowa najwyższego poziomu – .pl istnieje już 20 lat. Jest w niej zarejestrowanych około 1,84 mln nazw stron internetowych. Jesteśmy piątym krajem Unii Europejskiej o największej liczbie nazw stron internetowych zarejestrowanych w krajowej domenie. W tyle za Polską pozostaje m.in. Francja, Hiszpania czy Szwecja.

W domenie .pl, od kwietnia do czerwca, w DNS pojawiło się 235 848 nowych nazw stron. Jak zaznacza Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) w swoim raporcie, podsumowującym drugi kwartał 2010 r., dynamika przyrostu liczby nowych rejestracji w .pl jest znacznie lepsza od dynamiki pozostałych krajów Europy. W ujęciu rocznym wynosi ona blisko 30 proc. podczas gdy najlepsza po Polsce Francja osiągnęła niewiele ponad 20 proc.
NASK zwraca uwagę na duży procent stron, które odnawiają umowy i utrzymują swoje nazwy domen. Jest to niemal 60 proc. stron, a odsetek ten ciągle wzrasta. „Czynnik ten jest o tyle istotny, że zachowanie dużej liczby odnowień stanowi bazę, której nadbudową są nowe rejestracje. Mała liczba odnowień wymaga znacznie większej liczby rejestracji, aby ogólny wzrost liczby nazw domeny został utrzymany” – tłumaczy w raporcie kwartalnym NASK.

Jak podaje na swojej stronie Krajowy Rejestr Domen (DNS), w Polsce ponad 1,2 mln stron zarejestrowanych jest bezpośrednio w domenie .pl. Dodatkowo strony rejestrowane są w polskich poddomenach. Najbardziej popularną poddomeną funkcjonalną jest com.pl (300 tys. zarejestrowanych stron), a poddomeną regionalną – waw.pl (35 tys. rejestracji).

Statystyki NASK pokazują, że najwięcej nazw domeny .pl zarejestrowanych jest w województwie mazowieckim – 27 proc., a następnie w małopolskim – 10,5 proc., śląskim – 10,5 proc., wielkopolskim – 8 proc.i dolnośląskim – ponad 7 proc.

.pl to krajowa domena najwyższego poziomu, czyli ccTLD (country code top-level domain). Taka dwuliterowa domena zarezerwowana jest dla państwa lub terytorium zależnego. Polskie rozszerzenie utworzone zostało pod koniec lipca 1990 roku. LT

PAP – Nauka w Polsce

tot/bsz

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry