Rośnie armia internetowych analfabetów

INTERNET, TECHNOLOGIE

Sześć milionów Polaków nie ma dostępu do internetu i nie zamierza z sieci korzystać w przyszłości – wynika z raportu CBOS, o którym pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Organizacje pozarządowe apelują do premiera o jak najszybszą walkę z wykluczeniem cyfrowym.

„Tak oto dorobiliśmy się pokaźnej grupy cyfrowych analfabetów. Jeżeli polski rząd nie zajmie się edukacją, ich wykluczenie będzie się pogłębiać” – ostrzegają eksperci kilkunastu organizacji pozarządowych w specjalnym memoriale „Polska Cyfrowa Równość Szans” skierowanym do premiera Donalda Tuska.

Mimo że z roku na rok rośnie liczba internautów, wciąż połowa dorosłych Polaków internetu nadal nie ma, a jedna piąta zapowiada, że w żadnym wypadku nie planuje zmianiać takiego stanu rzeczy (dla porównania w krajach Unii Europejskiej takie osoby stanowią średnio 7 proc.).

To oznacza, ze sześć milionów Polaków będzie funkcjonować w odcięciu od internetowych kont bankowych, e-faktur, a planowana przez rząd wielka informatyzacja administracji, wymiaru sprawiedliwości i służby zdrowia kompletnie nie ułatwi im życia.

Jak wynika z badania CBOS-u, e-analfabeci to osoby starsze (między 55. a 64. rokiem życia z sieci korzysta 25 proc. osób, powyżej 65. roku już tylko 6 proc.), gorzej wykształcone (tylko co trzeci Polak z wykształceniem podstawowym lub zawodowym jest internautą) i mieszkańcy mniejszych miejscowości.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych uważają, że polski rząd zostawia e-analfabetów samym sobie, a strategia informatyzacji kraju skupia się na rozwiązaniach technologicznych, nie zaś na pracy z ludźmi.

Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak odpiera te zarzuty i podaje, że do tej pory na zakup sprzętu, oprogramowania i szkolenia ludzi resort wydał 110 mln zł.

To jednak tylko 8 proc. budżetu zaplanowanego na lata 2007-2013 – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. RAL

PAP – Nauka w Polsce

kap

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry