Google: Na świecie jest 129 864 880 książek

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI


Zakończyły się prace nad liczeniem książek wydanych w ciągu kilku ostatnich stuleci. Według badań Google we współczesnej historii na świecie wydano blisko 130 milionów książek (dokładnie 129 864 880).
Firma przyznaje, że zliczyć każdą książkę jaka kiedykolwiek została napisana nie jest możliwe. Początkowa suma była pięciokrotnie wyższa, co wynikało z tego, że z numerem ISBN sprzedawano nie tylko książki.

Leonid Taycher, jeden z głównych projektantów usługi Google Books (cyfrowej biblioteki Google), przedstawia, jak skomplikowanym procesem jest liczenie książek. Pierwszy krok polega na zdefiniowaniu dokładnie, co książką jest a co nią nie jest. Dalej w badaniu Google Books posługuje się odpowiednimi algorytmami, odrzuca błędne wyniki i eliminuje pozycje, które nie powinny być skatalogowane, żeby w końcu dojść do ostatecznej liczby.
Oczywiście, wydawcy wydają nowe książki, dlatego biblioteka wciąż je przelicza i ustala się nowy wynik…

Uważa się, że ustalona przez Google Books liczba jest za niska, nie uwzględnia ona wielu istotnych pozycji. Jednak mimo możliwych błędów nie ulega wątpliwości, że inicjatywa Google jest dość ciekawa i jak projekt będzie się rozwijał, rezultaty badań będą lepsze.

Źródło: Mashable

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry