Coraz więcej tekstów naukowych w sieci

CIEKAWOSTKI, INTERNET, TECHNOLOGIE

Jak zmienia się sytuacja absolwentów szkół wyższych na rynku pracy, jakimi obywatelami są Polacy, czy kobiety straciły na transformacji ustrojowej w Polsce, odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć na stronie internetowej http://informacjacyfrowa.wsb.edu.pl. Zawiera ona hiperłącza do pełnych tekstów naukowych umieszczonych w rozproszonych zasobach internetu.

Dostęp do internetowych źródeł naukowych zapewniła Biblioteka Główna Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej im. J. Altkorna.
„Za pośrednictwem tej strony wszystkim poszukującym elektronicznych źródeł naukowych chcemy pokazać ile dobrej, fachowej literatury otacza nas w wirtualnym świecie. Bardzo często, te najbardziej potrzebne i wiarygodne teksty znajdują się na ostatnich stronach wyszukiwarek i tylko bardzo cierpliwi poszukiwacze do nich docierają” – wyjaśnia Marlena Borowska z Biblioteki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Twórcy serwisu mają nadzieję, że dzięki stronie wzrośnie świadomość uczniów i studentów, którzy nie będą musieli odwoływać się do internetowych ściąg, mając pod ręką pewne źródło naukowej literatury – i to całkiem bezpłatnie. „Mamy również nadzieję, że kadra dydaktyczna uczelni, profesorowie zrozumieją, że internet to nie tylko zbiór plagiatów, ale co ważniejsze dodatkowe źródło naukowej literatury, dostępnej 24 h/dobę” – zaznacza Borowska.

Publikacje naukowe odszukane w internecie są przez twórców serwisu opisywane i zyskują słowa kluczowe, tak aby były łatwiejsze do odnalezienia. Wszystkie publikacje są w języku polskim. Wśród już dostępnych tematów można znaleźć tak zróżnicowane kategorie jak: język angielski, zarządzanie, agresja, Afryka, dzieci, edukacja seksualna, bezrobocie, hałas, onkologia.

Internauci, którzy chcą skorzystać z naukowych zasobów internetowych dostępnych za pośrednictwem strony Biblioteki Głównej Wyższej Szkoły Biznesu do zbioru tekstów mogą dostać się przez zakładkę „Repozytorium”.Na prowadzenie serwisu Biblioteka uzyskała już dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie działalności wspomagającej badania naukowe. Jak informuje Borowska, dofinansowanie objęło rozwój przedsięwzięcia w postaci rozszerzenia funkcjonalności serwisu, jego zakresu tematycznego, jak również jego popularyzację wśród studentów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pełnotekstowymi zasobami naukowymi w języku polskim, funkcjonującymi w rozproszonych zasobach sieci. EKR

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry