Rozwój tematycznych kanałów telewizji satelitarnej w Europie w latach 1989-2009 (część 2)

AKTUALNOŚCI

BSKYB – British SKY Broadcasting – satelitarna telewizja tematyczna w Wielkiej Brytanii

część 1 – tutaj

…. Zalążkiem i najszybszym obszarem rozwoju telewizji satelitarnej w Europie była Wielka Brytania, która na przełomie lat 80-tych i 90-tych miała dwóch niezależnych operatorów satelitarnej telewizji tematycznej. Potencjalni odbiorcy mieli możliwość przebierania w ofercie SKY Television oraz BSB (British Satellite Broadcasting) .
Historia BSKYB rozpoczyna się na początku lat 80-tych w sieci telewizji kablowej Wielkiej Brytanii i niektórych krajach Europy kontynentalnej. SKY Channel flagowy kanał telewizji SKY może posłużyć za przykład pierwszego kanału tematycznego nadającego programy skierowane do zainteresowanych serialami telewizyjnymi i programami dla dzieci i młodzieży. Po dużym sukcesie na rynku na początku lat 80-tych Rupert Murdoch postanowił wykorzystać dobrą sześcioletnią passę ogłaszając 8 czerwca 1988 roku chęć nadawania kanałów metodą satelitarną. Wedle RSL z 1988 roku – SKY Channel osiągnął 13% udział w rynku telewizyjnym w Wielkiej Brytanii, przeganiając publiczny kanał ogólny BBC2 oraz Channel 4, co jak na tamte czasy było bardzo dobrym osiągnięciem.

News International (późniejsze NEWS Corp) postanowiło zainwestować zdobyte doświadczenia i wykorzystać dobrą passę wykupując od SES Astra sześć transponderów do nadawania satelitarnego swoich kanałów. Po miesiącach intensywnych przygotowań podstawowymi kanałami miały być:

• SKY Channel – kanał rodzinny nadający seriale i programy skierowane dla młodzieży oraz ich rodziców
• SKY News – 24 godzinny kanał nadający wiadomości z kraju i ze świata,
• EUROSPORT – paneuropejski kanał sportowy,
• SKY Movies – kanał nadający nowości filmowe (kanał premium dodatkowo płatny).

Rupert Murdoch planował uruchomienie również SKY Arts oraz Disney Channel, niestety projekt został przesunięty i wystartował dopiero w latach 90-tych. Oferta SKY, która wystartowała 5 lutego 1989, była bardzo kusząca dla przeciętnego odbiorcy telewizji, gdyż była nowością na skalę kraju pod względem technologicznym, jak i programowym.

W latach 80-tych królowały kanały telewizji publicznej BBC oraz prywatne ITV i Channel 4 ze standardowymi ramówkami, które niczym specjalnym się nie wyróżniały. SKY Television proponowało o wiele ciekawszą ofertę, niż konkurenci, w bardzo przyzwoitej cenie. Jednorazowy koszt 199 funtów za zestaw do odbioru dodatkowych tematycznych kanałów był niewątpliwie atrakcyjnym kąskiem dla widzów w Wielkiej Brytanii. Dodatkowa informacja o płatnym serwisie SKY MOVIES nadającym non-stop nowości filmowe bez reklam zwiększała zainteresowanie.

Start SKY Television okazał się wielkim sukcesem. Po około 18 miesiącach liczba abonentów płatnego kanału SKY MOVIES wynosiła 830 000 a dostęp do niekodowanych kanałów SKY był w zasięgu 1,8 miliona posiadaczy zestawów do odbioru telewizji satelitarnej skierowanych na satelitę ASTRA. Kolejny etap w budowie medialnego imperium SKY było połączenie z konkurencyjną plaftormą British Satellite Broadcasting (BSB), w wyniku której ilość abonentów zwiększyła się oraz powstały kolejne nowe kanały tematyczne…


Książka do kupienia w tym miejscu za jedyne 25 zł (koszty przesyłki wliczone)


Powiązane wpisy

  • SKYMovies

    a gdzie kolejna część ?


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry