„Laboratorium” już 25 lat na antenie TVP

MEDIA, ROZRYWKA, TECHNOLOGIE, TELEWIZJA

Program „Laboratorium” obchodzi jubileusz 25-lecia obecności na telewizyjnym ekranie. Premierowa emisja pierwszego programu odbyła się 3 września 1985 roku w Programie 1 Telewizji Polskiej. Nowe odcinki będzie można oglądać w TVP już od 7 września. Jak informuje twórca i pomysłodawca „Laboratorium” Wiktor Niedzicki, program – w nowej osłonie – będzie nosił nazwę „Laboratorium europejskie”. Ma prezentować najciekawsze badania polskich naukowców finansowane ze środków Unii Europejskiej.

„Od kilku miesięcy odwiedzam z kamerą instytuty i uczelnie szukając ciekawych projektów, które dostały wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Mam nadzieję, że razem dowiemy się, na co wydawane są unijne środki finansowe oraz w jakim stopniu realizowane projektu dadzą innowacyjny impuls naszej gospodarce” – pisze Niedzicki w przesłanym PAP komunikacie.

Jak wspomina twórca „Laboratorium”, 25 lat temu cykl ten w zamyśle miał prezentować prace i osiągnięcia polskich naukowców.

„Nowemu programowi nie wróżono długiego życia. Nikt nie wierzył, że uda się znaleźć tyle tematów i ciekawych naukowców, by zapełnić nimi więcej niż 12-15 odcinków. Od tego czasu zrealizowałem wraz ze współpracownikami ponad 500 wydań +Laboratorium+” – zauważa Niedzicki.

Przypomina, że w „Laboratorium” prezentowano największe i najbardziej skomplikowane urządzenia naukowe, a także proste doświadczenia. „Byliśmy pod wodą, w powietrzu, pod ziemią i na odległych kontynentach. Przeżyliśmy razem wiele przygód, czasem dość niebezpiecznych. Zawsze staraliśmy się pokazać coś ważnego i niezwykłego” – dodaje twórca „Laboratorium”.

Zauważa, że młodzi naukowcy, którzy niegdyś pomagali w tworzeniu programów są dziś poważnymi uczonymi o uznanym dorobku. Rozwiązania, które wówczas były nowościami dziś są czymś normalnym, a niektóre z nich zostały wyparte przez kolejne osiągnięcia techniki.

Niedzicki podkreśla, że powrót „Laboratorium” na antenę – kilka miesięcy po jego zdjęciu – jest wspólnym sukcesem – dziennikarzy, naukowców, czytelników i widzów, ale także Stowarzyszenia „Vox Humana”, które otrzymało na realizację programów dotację z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

„Laboratorium europejskie” będzie emitowane na antenie TVP1 we wtorki około godz. 11.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry