Znalezione w sieci – „Facebook chce, by cały internet był społecznościowy”

CIEKAWOSTKI, INTERNET, KONWERGENCJA, MEDIA, STRONY WWW, TECHNOLOGIE

Facebook to dziś nie tylko największa sieć społecznościowa na świecie, to także bardzo dynamicznie rozwijające się przedsięwzięcie, które „zapuszcza macki” coraz dalej poza swoje standardowe terytorium. Serwis, który rozpoczął swoje życie jako sieć łącząca studentów wyższych uczelni ma ambicję definiowania dziś standardów tego, co określamy jako social czyli „społecznościowy” internet. Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, przedstawił swoją wizję rozwoju tego trendu podczas konferencji F8. Warto się z tym zapoznać, nawet jeśli nie masz konta na Facebooku – ambicją Zuckerberga jest uczynienie każdej witryny „świadomą społecznie” od samego początku.

Znajomi namawiają do interakcji
O moich znajomych z Facebooka wiem czasem więcej, niż o ludziach, których spotykam na co dzień. Wszystko dzięki aktualizacjom statusu – Jacek mówi, że słucha danego utworu, Kasia, że obejrzała dany film. Problem polega na tym, że statusy są ulotne – jeśli Jacek czytał jakiś artykuł kilka dni temu, mogę o tym nie pamiętać, kiedy akurat ja na niego trafię. A szkoda, byłby wspólny temat do rozmowy. Sprawa druga, Jacek musi się pochwalić tym, że czytał dany artykuł na stronie Facebooka. Tak było dawniej.

W przyszłości, wg wizji twórców Facebooka, guzik „Like” (lubię to) ma być nie tylko wszechobecny na wszelkich możliwych stronach internetowych. Ma także mówić mi, kto z moich znajomych już lubi dany artykuł czy stronę. To bardzo istotny krok do przodu – dziś czytam różne strony w internecie, ale tak naprawdę nie wiem, kto z moich znajomych także tam zagląda (jeśli nie poświęcą czasu, żeby się tym pochwalić). Dzięki nowej usłudze, moja sieć znajomych z Facebooka będzie obecna w wielu innych miejscach.

Sieć, która rozumie połączenia
Kolejnym usprawnieniem, które Facebook zamierza wprowadzić, jest uporządkowanie relacji pomiędzy poszczególnymi linkami. Jeśli np. „lubię” daną restaurację, system będzie rozumiał, jakiej kategorii jest to obiekt (restauracja) i znał jego dodatkowe właściwości (np. miasto). Jeśli ktoś z moich znajomych będzie szukał informacji związanych np. z danym miastem, Facebook będzie w stanie podpowiedzieć coś w stylu „Szukasz informacji o Poznaniu, Twój znajomy Paweł lubi w tym mieście taką restaurację”. Sprawi to, że sieć połączeń, którą znamy teraz (Facebook nazywa ją „graph”) stanie się dużo bardziej wartościowa.

Społeczny od samego początku
Twórcy Facebooka doskonale zdają sobie sprawę, że ich sukces nie zależy tak naprawdę od tego, co sobie wymyślili, ale od tego, jaką akceptację uzyskają ich pomysły w sieci. Dlatego uczynili wszystko, by implementacja ich nowości była jak najprostsza. Dodanie „funkcji społecznych” do dowolnej strony nie będzie stwarzać żadnych trudności – strony nie będą wymagać logowania, by pokazać Ci, co o danej stronie sądzą Twoi znajomi. I to działa – na bocznym pasku tego blogu umieściłem właśnie jeden z „gadżetów społecznościowych” Facebooka, rekomendację. Jeśli jesteś zalogowany, ramka powinna pokazywać, jakie wpisy z tego blogu podobają się Twoim znajomym (pod każdym wpisem jest guzik, który umożliwia podzielenie się nim na Facebooku). Zaimplementowałem to w minutę, a programista ze mnie żaden. Zatem szanse na sukces są spore.

Facebook zamiast internetu
Kuba Filipowski po wprowadzeniu tzw. graph API pisał, że Facebook próbuje nam zastąpić internet. Zgadzam się z tą wizją, a kolejne działania serwisu tylko mnie w tym utwierdzają – być może nie chodzi o „zastąpienie” internetu, ale o ukształtowanie Sieci w taki sposób, by nie mogła się bez Facebooka obyć. Tak jak dziś nie wyobrażamy sobie internetu bez Google’a, za kilka lat możemy tak samo myśleć o zapewnianych przez Facebooka funkcjach społecznych.

Czy właśnie taka przyszłość nas czeka? Ja nie mam nic przeciwko temu – moi znajomi są dla mnie źródłem inspiracji i rekomendacji. Jeśli Facebook zapewni platformę, która pozwoli mi na pełniejsze więzi z nimi (choćby tylko przez internet), jestem otwarty na nowości.

Autor : Paweł Tkaczyk @ paweltkaczyk.midea.pl Wykorzystano za zgodą autora.

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry