Bąbelkowe obrazy w Centrum Nauki Kopernik

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, FILM, ROZRYWKA, TECHNOLOGIE

Instalacja „Pipedream V” amerykańskiego artysty Bruce’a Shapiro, która pozwala „wyświetlać” obrazy za pomocą pęcherzyków powietrza będzie stałym eksponatem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Instalacja, zademonstrowana dziennikarzom 2 września, składa się z dziewięćdziesięciu sześciu rurek wypełnionych olejem mineralnym, w których bąbelki powietrza układają się w kształty twarzy znanych osób. Można zobaczyć bąbelkową podobiznę Marilyn Monroe, Alberta Einsteina lub swoją własną. Wystarczy zrobić zdjęcie, a sprytne urządzenie przetworzy obraz na bąbelki. Na utworzonym z rur „ekranie” o wymiarach 2,5 na 4 metry powoli przemieszczają się pęcherzyki, wytwarzane dzięki działaniu elektrycznych zaworów sterowanych przez komputer.
Bruce Shapiro urodził się w 1957 roku. Ukończył medycynę na University of Minnesota Medical School i w 1986 roku rozpoczął praktykę w Los Angeles. Jednak w marcu 1990 roku zbudował Eggbota, czyli maszynę zdobiącą jajka w finezyjne wzory i po pewnym czasie ostatecznie zrezygnował z praktyki lekarskiej, by w pełni poświęcić się twórczości wynalazczo-artystycznej. W latach 1996-1997 był dyrektorem wystawy The Works technology discovery center w Ridgedale Center w Minnetonka, natomiast w latach 2001-2004 brał udział w programie artist-in-residence w Science Museum of Minnesota. Prace Bruce’a Shapiro podziwiać można w wielu muzeach i centrach nauki w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Szwajcarii. Często jest gościem festiwali i konferencji naukowych, prowadzi również działalność edukacyjną popularyzującą nauki ścisłe wśród dzieci i młodzieży.Jego sztuka wyrasta z surowych magazynów fabrycznych i złomowisk, gdzie pozyskuje Jego najważniejsze dzieła to: Sisyphus – pochyły stół wysypany piaskiem, na którym pod wpływem fal elektromagnetycznych stymulujących ruch metalowej kulki na gładkiej powierzchni piasku powstają piękne symetryczne wzory; Ribbon Dancer – przestrzenna instalacja przedstawiająca unoszące się w powietrzu jedwabne wstęgi, wykonujące taniec pozornie bez ludzkiej ingerencji, oraz dzieło Pipedream, którego piąta wariacja znajdzie się w stałej ekspozycji warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy

  • Maia ;)

    Kocham to Centrum !! 😉


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry