Dni Technik Satelitarnych 2010 w Warszawie

CIEKAWOSTKI, MOBILE, TECHNOLOGIE

Dni Technik Satelitarnych 2010, czyli wystawa popularnonaukowa prezentująca znaczenie technologii kosmicznych, odbędzie się od 2 do 10 października w warszawskich Złotych Tarasach. Organizatorami są: Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Astri Polska – firma doradcza zajmująca się aspektami działalności kosmicznej i transferu technologii.

Odwiedzający wystawę obejrzą m.in. modele rakiety Ariane wykonane w dużej skali, modele satelitów (Sentinel), prototyp łazika marsjańskiego. W Mobilnym Planetarium można będzie zobaczyć prezentacje z zakresu technologii kosmicznej (łączność, obserwacja satelitarna, nawigacja) oraz osiągnięć naukowych. Dla dzieci przewidziano zabawy i konkursy o tematyce kosmicznej. Najwięcej atrakcji czeka zwiedzających wystawę w weekendy – 2-3 oraz 9-10 października.

Główną ideą imprezy jest zaprezentowanie znaczenia technologii kosmicznych w życiu codziennym oraz w gospodarce. Jak informują organizatorzy, w zeszłym roku przychody firm z sektora kosmicznego na świecie wynosiły 260 miliardów dolarów. Przeciętny Amerykanin wydaje ze swoich podatków 140 dolarów rocznie na programy kosmiczne. Polak zaledwie kilkadziesiąt groszy. Dni Technik Satelitarnych mają przekonać Polaków, że warto inwestować w badania kosmiczne.

Organizatorzy przypominają, że dzięki satelitom można oglądać telewizję, korzystać z telefonów komórkowych czy GPS, oglądać mapy satelitarne. Dzięki badaniom kosmicznym powstały również urządzenia takie jak EKG, stroje strażackie czy nierzucające się w oczy aparaty ortodontyczne.

To już czwarta edycja kosmicznej wystawy, ale po raz pierwszy odbędzie się w galerii handlowej i jest skierowana do masowego odbiorcy.

Więcej informacji na stronie: www.dnisatelitarne.pl

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry