„Nature” i „Science” dostępne dla polskich jednostek naukowo-badawczych

CIEKAWOSTKI, MEDIA, PRASA

3-letni dostęp do wersji online czasopism „Nature” i „Science” uzyskały wszystkie polskie instytucje naukowo-badawcze. Ogólnokrajowa licencja finansowana jest w całości przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Licencja na dostęp do elektronicznych wydań „Nature” i „Science” obejmie wszystkie instytucje w Polsce, które są uprawnione do korzystania ze środków budżetowych ministerstwa, włącznie z publicznymi i prywatnymi uczelniami wyższymi, Polską Akademią Nauk, instytutami naukowo-badawczymi oraz innymi instytucjami o oficjalnym statusie naukowym w Polsce. Licencję dla Polski zdobyło Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego.

Licencja dla wersji online tygodnika „Science” umożliwia dostęp do wydań od 1997 roku do bieżącego, a na „Nature” – do rocznika bieżącego i 4 roczników archiwalnych.

Licencje na „Nature” i „Science”, choć oparte na nieco innych zasadach, obowiązywały też w latach poprzednich. Jak wynika ze statystyk umieszczonych na stronie WBN, z publikacji „Nature” korzystali w 2009 r. polscy naukowcy niemal 96 tys. razy, a z publikacji „Science” – 46 tys. razy.

Uzyskanie dostępu do publikacji naukowych jest częścią programu „Wirtualna Biblioteka Nauki”, koordynowanego przez ICM. Celem tego programu jest zapewnienie społeczności naukowej w Polsce dostępu do podstawowych baz danych oraz wydawnictw elektronicznych związanych z nauką. Program ten jest finansowany przez MNiSW.

W ramach projektu „Wirtualna Biblioteka Nauki” od początku roku krajowe licencje akademickie obowiązywały już wgląd do czasopism „Elsevier” i „Springer” oraz do bazy „Web of Knowledge”.

„Science” i „Nature” należą do najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie.

„Science” zostało założone w 1880 roku przez Thomasa Edisona i w 1900 roku stało się organem American Association for the Advancement of Science (AAAS), a „Nature” ukazuje się od 1869 roku. Jego twórcą był Norman Lockyer, jeden z odkrywców helu. Wydawcą tygodnika jest Nature Publishing Group.

Dostęp do czasopism naukowych i szczegółowe informacje na temat projektu Wirtualne Biblioteki Cyfrowe można znaleźć na stronie: http://www.wbn.edu.pl/


PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry