Nowa odsłona WP.tv, lepsza jakość …

AKTUALNOŚCI, INTERNET, KONWERGENCJA, MEDIA, ROZRYWKA, SERIALE TV, TECHNOLOGIE, TELEWIZJA

WP.TV – dostępna jest już w nowym interfejsie. Użytkownicy, oprócz atrakcyjnego kontentu, zyskali m.in. większą rozdzielczość emisyjną ekranu odtwarzacza, lepszą jakość oferowanych materiałów, nowe funkcjonalności oraz wygodny w obsłudze system nawigacji, umożliwiający jeszcze prostsze poruszanie się w obrębie platformy. Stabilność przesyłu tysięcy plików wideo ma dodatkowo wspierać system CDN (Content Delivery Network).

Player
Główną, widoczną zmianą jest przejście na szerokokątną rozdzielczość odtwarzacza klipów multimedialnych. Dotychczasowa ramka playera – 480×360 (aspekt 4:3) poszerzona została do rozmiarów „telewizyjnych” – 720×404 (aspekt 16:9). Na stronie głównej WP.TV wprowadzono duży moduł graficzny, prezentujący najciekawsze klipy dostępne w danym dniu na platformie. Kieruje on jednocześnie ruchem w obrębie witryny. Poprawiono też funkcjonowanie schowka. Każdy element dodany do zakładki przez użytkownika (tzw. „Twoja lista”) – jest automatycznie „wychwytywany” przy kolejnych próbach umieszczenia go w schowku (np. z poziomu innego kanału), eliminowane jest tym samym dublowanie materiałów.

Odrębne aliasy kanałów i serii
By lojalizować użytkowników i tworzyć aktywne społeczności wokół konkretnych obszarów WP.TV oraz produkowanych przez telewizję formatów – każdy z nich osadzony został w odrębnym aliasie (gry.wp.tv, moto.wp.tv, itp.). Użytkownik, który chce obejrzeć ulubioną serię (lub kanał), może od razu wpisać w okno przeglądarki jej (jego) nazwę w domenie „wp.tv”. (beztabu.wp.tv, strefa.wp.tv, enigma.wp.tv, itd.). Tym samym zawartość serwisu będzie lepiej indeksowana i pozycjonowana w wyszukiwarkach internetowych.

System ocen i rekomendacji oraz moduł wyszukiwania
Rozbudowano rankingi oraz systemy oceny i rekomendacji materiałów, całkowicie też zmieniono moduł służący do wyszukiwania filmów w serwisie. Wyniki dla zapytań prezentowane są w postaci dodatkowej, wyświetlanej na stronie warstwy, co eliminuje konieczność opuszczania przez użytkownika kanału, czy produkcji, które ten akurat ogląda. Wprowadzono również specjalną ekspozycję komentarzy – w postaci dymków komiksowych wewnątrz ekranu emisyjnego playera. Dzięki temu internauta może oglądać materiał i równolegle śledzić wypowiedzi na jego temat innych widzów.

Autorski system nawigacji – jakość
Na potrzeby WP.TV zaadaptowany został autorski system nawigacji, znany już z platformy ToSieWytnie.pl, oparty m.in. na playlistach układanych na bieżąco przez redaktorów serwisu i odtwarzanych automatycznie, ale z możliwością dowolnego wpływania na kolejność wyświetleń po stronie użytkownika. System pozwala na przegląd zawartości materiału wideo, bez konieczności jego odtwarzania w playerze i to z poziomu dowolnego obszaru witryny – kanału, bądź serii.
Rozwiązanie sprawdziło się na platformie ToSieWytnie.pl rejestrującej, od początku istnienia, średnio milion realnych użytkowników miesięcznie (za: Magapanel PBI/Gemius, XI.2009-VI.2010). Warto dodać, że platformę doceniają nie tylko internauci, ale i światowi eksperci branży interaktywnej. ToSieWytnie.pl jest obecnie najbardziej utytułowanym za granicą projektem w historii polskiego Internetu („Official Honoree” na Webby Awards 2010 w kategorii „Self-promotion”, „Best in Class” na Interactive Media Awards 2010 w kategorii „Entertainment”, Content360 „Top Finalist” na MIPTV2010 w Cannes). Serwis nagrodzono również w piątej edycji Webstarfestivalu – konkursu na najlepsze strony WWW i kreacje polskiego Internetu. Platforma otrzymała statuetkę Webstara Akademii Internetu w kategorii „Strona Roku 2009: Nowa Strona WWW”.

Nie sztuką jest zaoferowanie internautom obrazu w jakości HD [ang. High Definition, rozdzielczość 1920×1080 – przyp. red.], na co z punktu widzenia infrastruktury, którą dysponujemy, jesteśmy gotowi od dawna. Sztuką jest utrzymanie stabilnej oglądalności, czyli dostosowanie się, w elastyczny sposób, do możliwości technicznych większości naszych odbiorców; bez dyskryminowania grupy dysponującej słabszymi łączami – mówi Łukasz Skalik, Kierownik Działu WP.TV i Multimedialnego Wsparcia Portalu, szef zespołu projektowego – Dobrana obecnie rozdzielczość oraz przyjęty standard transmisji obrazu na WP.TV, są optymalne z punktu widzenia naszych internautów. Staraliśmy się też, by niezależnie od możliwości komputerów i łącz użytkowników, jakość oglądania WP.TV była zawsze jak najlepsza – dodaje.

Content Delivery Network
Dodatkowo, aby utrzymać dużą liczbę użytkowników oglądających w danym momencie materiały wideo, wprowadzono rozwiązania bazujące na technologii Content Delivery Network (CDN). W trakcie dużego natężenia wizyt wewnątrz serwisu WP.TV użytkownicy pobierają pliki wideo również przez CDN, co umożliwia utrzymanie zwiększającego się ruchu na serwerach multimedialnych Wirtualnej Polski i sprawną transmisję kontentu wideo do wszystkich użytkowników jednocześnie.

Kontent: serie autorskie
To zresztą kontent, w tym serie autorskie, produkowane i emitowane wyłącznie w ramach WP.TV, w zdecydowanym stopniu wpływają na popularność telewizji internetowej portalu, dlatego twórcy platformy postawili za cel ich dalszy rozwój.
Upd@te – sieciowy donosiciel, to obecnie najpopularniejszy program internetowy w Polsce, na dodatek jedyny tworzony w całości we współpracy z użytkownikami. Od połowy września prowadzony jest przez twórcę internetowego wideo, Grzegorza ‘Dakanna’ Barańskiego. Seria ukazuje się dwa razy w tygodniu, notując tak w WP.TV, jak i na ToSieWytnie.pl 200-300 tysięcy odtworzeń pojedynczego odcinka. Warto wspomnieć też o innych programach, jak dwujęzyczna Polandia – prezentująca opinie obcokrajowców o Polsce, Ślepa Kliszka – demaskująca błędy popełnione przez filmowców w znanych produkcjach, czy Komisariat – powstający we współpracy z Komendą Główną Policji.

Charakterystyczną cechą naszych programów, obok oryginalnej i ciekawej oprawy graficznej, jest włączenie internautów w proces tworzenia fabuły, poprzez liczne mechanizmy interakcji – mówi Łukasz Skalik – To użytkownicy decydują o tym, co znajdzie się w kolejnych odcinkach serii i oceniają sposób prowadzenia oraz prezentowane treści. W ten sposób stają się aktywnymi uczestnikami i współproducentami telewizji.

WP.TV to obecnie 28 autorskich serii o dużej oglądalności. Każda notuje po kilkanaście tysięcy subskrypcji. Część z nich, jak dedykowany zagadnieniom gospodarczym program Analiza, czy autorskie wywiady Krzysztofa Skowrońskiego, powstaje we współpracy z redakcjami tematycznymi portalu. Interesującą formą jest Wgad, wideoblog prof. Jerzego Bralczyka, który za jego pośrednictwem odpowiada na pytania internautów związane z zawiłościami języka polskiego.

Źródło : BP- Wirtualna Polska

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry