Film dnia : Bugsy [1991] – dziś w TV

AKTUALNOŚCI, FILM, ROZRYWKA

Bugsy Siegel to postać znana w amerykańskim, gangsterskim światku lat 30. i 40. Prawa ręka wielkich bossów mafijnych, Meyera Lansky’ego i Charliego Luciano, zostaje wysłany do Los Angeles, aby czerpać zyski z hazardu i kontrolować nielegalne interesy.

Tu Bugsy poznaje środowisko Hollywood, a wkrótce nawiązuje burzliwy romans z uroczą i szaloną aktorką Virginią Hill. Nie porzuca jednak dotychczasowego zajęcia. Bugsy nadzoruje nielegalny hazard, lecz ma nietuzinkowy temperament i wyobraźnię. Postanawia wybudować luksusowe kasyno na… pustyni w Nevadzie. Stanowe prawo dopuszcza istnienie hazardu, lecz lokalizacja wydaje się czystym szaleństwem. Nie dla naszego bohatera, który nawet po trupach, dosłownie i w przenośni, potrafi dążyć do celu. Niebawem rosnący w siłę Bugsy zaniepokoi swoich chlebodawców, którzy obawiają się tak o swoje wpływy, jak i zainwestowane pieniądze.

Film Barry’ego Levinsona został oparty na biograficznej książce Deana Jenningsa opisującej burzliwe życie słynnego gangstera. Scenariusz jest dziełem Jamesa Tobacka, który za swoją pracę został doceniony nominacją do Oscara. Bugsy to w dużej mierze zapał odtwórcy głównej roli, Warrena Beatty, który nie tylko stworzył znakomitą kreację, ale był też współproducentem obrazu. Drugim architektem sukcesu był reżyser, autor Rain Mana, który po raz kolejny dowiódł, iż jak mało kto czuje kino gatunków. Film Levinsona świadomie nawiązuje do lat 40., złotej ery amerykańskiego kina gangsterskiego. Jest elegancki w formie, prawie w całości zrealizowany w atelier i oświetlony na wzór dawnych dzieł. Epicki styl nie kłóci się z humorem, a postać legendarnego gangstera, który okazał się pomysłodawcą dzisiejszego Las Vegas, jest wielowymiarowa. Twórcy bardziej jednak akcentują urok i odważny charakter Bugsy’ego niż znaną przecież z faktycznych zdarzeń, porywczą stronę jego natury. Siłą filmu jest nominowana do Oscara muzyka Ennio Morricone, uhonorowane statuetką Akademii kostiumy oraz znakomite dialogi. Jednym z głównych wątków jest romans i związek z aktorką z Hollywood. Nie tylko dlatego, iż miłość, o często tragicznym zabarwieniu, była popularnym toposem klasycznego kina gangsterskiego, ale również, aby podkreślić związek tytułowego bohatera z Fabryką Snów. Faktem jest, że Bugsy Siegel miał dość bliskie kontakty ze środowiskiem filmowym, a nawet próbował swoich sił jako aktor.

Dwa Oscary, statuetka Złotego Globu, a także liczne wyróżnienia amerykańskiej krytyki.

Do obejrzenia dzisiaj na antenie ZONE Europa o godzinie 22:30

Polecamy!

Materiały: Zone Europa


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry