Dziennikarze BBC strajkują!

MEDIA, TELEWIZJA

5 listopada odbył się strajk dziennikarzy BBC. Akcję zorganizaowało NUJ (National Union of Journalists). Pracownicy największej brytyjskiej telewizji oraz radia protestowali przeciwko zmianom w systemie emerytalnym.  Deficyt funduszu emerytalnego BBC w czerwcu przekroczył 2mld funtów, przy czym jeszcze dwa lata temu wynosił „jedynie” 470 mln funtów. Dlatego kierownictwo postanowiło przeprowadzić zmiany w systemie emerytalnym.

Zakładają one, że pracownicy BBC będą pracować o 5 lat dłużej, a także, że wypłacane emerytury będą odtąd obliczane w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w ciągu kariery zawodowej. Na takie zmiany nie godzą się związki zawodowe, do których należy około 17% pracowników. Związkowcy uważają, że nowe zasady spowodują, że dziennikarze oraz inni pracownicy BBC będą musieli pracować dłużej, płacić wyższe składki, a w zamian, po przejściu na emeryturę otrzymają mniej. Organizatorzy strajku ostrzegali również, że zmiany najbardziej uderzą w pracowników, którzy zarabiają najmniej.
Władze BBC nie popierają strajku. Jak powiedział dyrektor generalny, Mark Thompson, strajk jest w tej sytuacji niepotrzebny. O wiele bardziej skuteczne byłyby rozmowy zarządu i pracowników na temat planowanych zmian. Strajk trwał 48 godzin. Ale związkowcy już zapowiedzieli, że powtórzą go w okolicach 15-19. listopada, jeżeli władze BBC nie odejdą od planowanych zmian w funduszu emerytalnym.

Autor: Bożena Skubacz
Źródło: www.bbc.co.uk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry