Trolling po polsku [analiza zjawiska]

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, INTERNET

W każdym środowisku obowiązują pewne zasady określające wzajemne relacje pomiędzy członkami społeczności, a osoby zobowiązane są ich przestrzegać. Internet jako źródło łączące wiele milionów użytkowników ma swoją netykietę. Zjawiskiem, które znalazło się na ,,czarnej liście” zachować uznawanych przez internatów za niekulturalne, wręcz obraźliwe jest trolling.

Czym jest trolling?

Etymologia słowa może naprowadzić nas na definicję związaną ze światem fantastyki, baśni. Większość osób zna trolle, czyli potwory o szkaradnej fizjonomii i równie paskudnym charakterze. Zjawisko komputerowego trollingu ma cechę wspólną z baśniowym stworem- zadaniem wirtualnego trolla jest przeszkadzanie i utrudnianie internetowej działalności, zakłócanie rozmów. Obszarem aktywności trolli są fora internetowe, grupy dyskusyjne, itd.

Osobowość trolla

Serwis trole.joemonster.org wymienia różne rodzaje trolli, bo tak jak wśród ludzi istnieją odmienne kategorie, rasy- jest ich aż 83, m.in.: gestapowiec, jajogłowy, ulicznica, buntownik bez pojęcia, osioł. Gestapowiec nie toleruje rozmów nie na temat, ulicznica to miłośniczka rozmów o seksie, a buntownik bez pojęcia nie cierpi autorytetów. Każdy z nich ma swoją własną metodę działania. Brytyjski serwis teamtechnology.uk uważa, że trollami są najczęściej osoby, które odczuwają psychiczną potrzebę szkodzenia innym, jak również takie, które udają kogoś innego, niż są w rzeczywistości. Zatem motywem ich działania mogą być zaburzenia osobowości, chęć odreagowania niepowodzeń, które spotkały ich w realnym życiu. Paweł Smykla, specjalista ds. użytkowników Grono.net stworzył wzorzec takiego typowego trolla: osoba taka pozuje na inteligenta: osoby z wyższym wykształceniem, obeznanej z kulturą i sztuką, operującej bogatym słownictwem, często gra znawcę, osobę dobrze zorientowaną w temacie. Prowokatorzy także chętnie wcielają się w rolę osób z lekkim upośledzeniem, a także cudzoziemców, po to, by wzbudzić współczucie lub przekonanie o tym, że nie do końca są świadomi tego, co piszą. Trollingiem wbrew pozorom zajmuje się nie tylko młodzież, ale problem ten dotyczy głównie osób w wieku 45 – 60 lat.

Obszary aktywności

Trolle lubią pojawiać się na forach, których polem zainteresowań są tematy kontrowersyjne, mogące wywoływać silne emocje u dyskutantów, zatem piszą wiadomości na forach poświęconych religii, Kościołowi, polityce, etyce. Trolle to osoby o dość skrajnych poglądach, krytykujące publiczne sfery najbardziej drażliwe dla innych użytkowników

Akty działalności

Trolle przede wszystkich zakłócają rozmowy poprzez publikacje swoich, skrajnie odmiennych opinii, prowokują użytkowników, często zwracają się w sposób obraźliwy. Ich działanie skupione jest na skłóceniu społeczności. Trolle również zamieszczają w swoich wypowiedziach linki do stron z szokującą zawartością, m.in.: zdjęcia zmasakrowanych zwłok ludzkich po wypadku, zdjęcia pornograficzne, itd. Takie zachowanie jest szczególnie niebezpieczne dla osób wrażliwych i nieletnich, bo tych w sieci nie brakuje.

Walka z trollingiem

Jest to walka Don Kichota z wiatrakami. Moderator sieci może upomnieć taką osobę, zablokować, ale zawsze troll może stać się kimś innym, taka jest największa wada Internetu-anonimowość i bezkarność. Rada dla użytkowników forum jest jedna: nie reagować na słowne zaczepki, bo to najbardziej satysfakcjonuje trolle, i ignorować ich obecność.

Zjawisko trollingu nie da się całkowicie wyeliminować, bo zawsze znajdzie się osoba, która będzie chciała przeszkadzać, utrudniać, mącić, jednakże to od nas samych zależy, czy trolle będą rosły w siłę czy staną się zachowaniem marginalnym.

Autor: Paulina Paszko
Źródło: rzeczpospolita, trole.joemonster.org, teamtechnology.uk

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry