Książki w sieci

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI

W powszechnym mniemaniu sztuka czytania zanika, wydaje się, że Internet wyparł przyjemność obcowania ,,sam na sam” z lekturą. Wiele razy słyszeliśmy, że papierowe książki za niedługo będziemy oglądać muzeum, powołując się na cytat reklamujący Harry’ego Pottera: jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś mugolem”(,,Time” z dn, 4.10.1999 r.) większa część społeczeństwa jest mugolami. Internet pozornie będący wrogiem książek, sprzyja łączeniu się miłośników tuszu, papieru, zapachu nowości i szelestu kartek. Wierni fani literatury w Internecie stworzyli oazy, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Kanapowe czytanie

Pierwsi, którzy wykorzystali peceta by ratować książki byli Amerykanie. W 2006 roku stworzyli Shelfari- stronę społecznościową dla miłośników książek, natomiast rok później pomysł ten został przeniesiony na grunt polski – powstał portal nakanapie.pl. Kanapa to obecnie jeden z największych w naszym kraju portali dotyczących literatury.

Wirtualne półki

Aby w pełni cieszyć się korzystaniem z tego portalu warto założyć sobie konto, i na nim można prezentować swój czytelniczy gust, upodobania, czy zainteresowania, drugą propozycją jest wirtualna biblioteka, którą możemy gromadzić i porządkować według własnego pomysłu: od tytułów stawianych tylko dla ozdoby, po książki związane tematycznie. Użytkownicy tego portalu mają możliwość dodawania do bazy nowych książek, które właśnie zostały wydane, oceniania i recenzowania, a nawet zakupu, bo portal jest skonfigurowany ze sklepami internetowymi i stronami aukcyjnymi, dzięki czemu szybko możemy zakupić interesującą nas pozycję.

Forum dyskusyjne

Na Kanapie możemy dyskutować na temat interesujących nas pozycji, dzielić się wrażeniami z lektury, krytykować. Co ważne, forumowicze rozmawiają nie tylko na tematy związane z książkami i literaturą, poruszane są również tematy związane z hobby, zainteresowaniami, itd.

Kanapa to nie tylko idea internetowa, gdyż portal wspiera akcje literackie, patronuje pisarzom, wydawnictwom i innym portal, które mają podobną tematykę. Kanapowicze to nie stereotypowe mole książkowe, ale osoby towarzyskie, organizujące zjazdy, gdzie na realnych kanapach żywo dyskutuje się o wszystkim.

Nie tylko kanapa

Obecnie w Internecie można znaleźć wiele portali promujących czytelnictwo. o najciekawszych, które warto odwiedzić należą: ksiazka.net.pl, webook.pl, yesbook.pl. Reklama czytelnictwa w sieci jest bardzo ważnym zjawiskiem, gdyż Internet jest już w większości gospodarstw, na zakup książki niewiele osób może sobie pozwolić, a do biblioteki niewiele osób ma ochotę chodzić, zatem Internet wypełnią tę lukę. O tradycyjnym czytaniu należy pamiętać, aby Polska nie stała się krajem wtórnych analfabetów.

Autor: Paulina Paszko
Źródło: nakanapie.pl/ portale czytelnicze

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry