E-gazety [analiza]

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, MEDIA, PRASA

Dużo pisaliśmy o książkach, ich elektronicznych wersjach, portalach poświęconych książkom, teraz przyszedł czas na gazety, ale nie mówię o papierowej wersji, ale elektronicznej. Wydawcy pracy wiążą nadzieje z elektronicznymi urządzeniami zwanymi tabletami i na nich odtwarzaną prasą. Czytanie gazet w Internecie oraz na przenośnych iPadach ma swoich wiernych fanów.

Przemawiają za taką lekturą: szybkość dotarcia do poszukiwanego numeru (nie trzeba wychodzić rano z domu do kiosku), tańszy koszt oraz dostęp do starszych numerów (archiwa przeważnie też są za dodatkową opłatą), dodatkowo niektóre gazety oferują uzupełnienia w postaci filmów, animacji, grafik.

Dla czytelników takich gazet zaletą jest możliwość czytania tytułów zagranicznych, których nie znajdziemy w kiosku czy Empiku- dla przykładu AppStore i Android Market posiadają w swoich zbiorach ponad 800 najznamienitszych tytułów.

Gdy kilkanaście lat temu wydawnictwa zauważyły, że na wirtualnych gazetach i takiej reklamie można zarabiać, postanowiły nieco zainteresować się tym zagadnieniem- na efekt nie trzeba było długo czekać- w latach 2005-2010 udziały wypływające z reklam wzrosły z 4 do 16%. Jednakże musimy pamiętać, iż przy zyskach na wirtualnych reklamach tracą wydawcy – sieć obniża przychody płynące ze sprzedaży papierowej prasy i reklam w niej zamieszczonych. Światowe wydatki na zakup prasy zmalały o 20% do 45,3 mln dol. Zatem powstaje pytanie: czy znikną papierowe gazety? Raczej nie, bo wirtualne gazety stanowią uzupełnienie, zawsze znajdą się osoby, które przy porannej kawie będą chciały usłyszeć szum przewracanych stron dziennika.

Mówiąc o przenośnych czytnikach gazet to warto wspomnieć o urządzeniu stworzonym przez Amazon.com, czyli Kindle- został on wprowadzony na rynek w 2007 roku i od tej pory doczekał się już kilku wersji. Obecnie jednakże najpopularniejszym sprzętem do odtwarzania e-prasy jest iPad, choć jak twierdzą redaktorzy ,,New Yorkera” jest ,,zbyt słony w smaku”, a aplikacja Time-Travel ,,nie zmienia automatycznie kalendarza na juliański”.

Autor: Paulina Paszko
Źródło: Newsweek,eKiosk,Amazon,USAToday


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry