Aby wi(e)dzieć, co jesz

AKTUALNOŚCI

Sposób, w jaki się odżywiamy, może zasadniczo wpłynąć na zdrowie naszych oczu. Naukowcy udowodnili, że dieta bogata w rośliny liściaste, orzechy oraz ryby, zmniejsza ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – choroby, będącej główną przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 50. roku życia.

© Darren Baker/ fotolia

Badacze z Tufts University w Massachusetts przebadali 4003 osoby, zagrożone chorobą z racji swego wieku. Okazuje się, że takie składniki odżywcze jak: witaminy C i E, cynk, luteina, zeaksantyna oraz kwasy omega-3 mogą korzystnie oddziaływać na nasz wzrok i oddalać groźbę zachorowania na AMD. Istotne jest ograniczenie spożycia produktów, bogatych w cukry. Co ciekawe, na kłopoty z plamką żółtą nie pomaga tak często kojarzony ze zdrowiem oczu beta-karoten.

Naturalnym źródłem witamin C i E są owoce cytrusowe (witamina C), zielone liściaste warzywa, oleje roślinne, fasola oraz orzechy h(witamina E). Te ostatnie są także bogate w cynk. Luteinę i zeaksantynę znajdziemy w kukurydzy, groszku, szpinaku, rzepie, cukinii, brokułach, groszku i w brukselce, natomiast kwasy omega-3 – w tłustych rybach, oleju i siemieniu lnianym.

Nie do końca wiadomo, co powoduje zwyrodnienie plamki żółtej. Prawdopodobnie odpowiedzialne są geny, palenie papierosów, nadwaga oraz oczywiście wiek. Mimo to wyniki badań potwierdzają związek między zdrowym odżywianiem a wyraźnym zmniejszeniem ryzyka zachorowania.

Autor: Justyna Kalicińska
Źródło: „The New York Times”

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry