Gwiezdny Pył zbada kometę

AKTUALNOŚCI

Pamiętacie sceny z „Armageddonu”, w których dzielni kosmonauci schodzą na powierzchnię komety w celu umieszczenia w jej wnętrzu ładunków jądrowych i ocalenia ludzkości? Niedługo będziemy mogli zobaczyć nieco podobne widowisko, tym razem jednak w rzeczywistości. Spokojnie, bliskie spotkanie z kometą nam nie grozi. W naszym imieniu wizytę „złoży” sonda NASA, Stardust, zbliżając się już 15 lutego do komety Tempel 1 na odległość zaledwie 200 kilometrów. Cel wizyty jest czysto naukowy: sonda ma sfotografować kometę, a także pobrać próbki materii z jej otoczki.

NASA: Tempel 1

Tempel 1 nie jest sondowana przez naukowców z NASA pierwszy raz, co samo w sobie jest ewenementem. Dotychczas poszczególne misje kosmiczne badały komety jednokrotnie. Pierwsze badanie Tempel 1 miało miejsce w połowie 2005 roku, kiedy to sonda Deep Impact (czyżby ukłon w stronę filmu „Dzień Zagłady?”) wystrzeliła w kierunku jej jądra pocisk. Powstała w wyniku uderzenia chmura pyłu oraz gazu została sfotografowana i przeanalizowana przy pomocy narzędzi, w jakie wyposażona była sonda. Od tego czasu kometa okrążyła już Słońce, więc przy najbliższych pomiarach naukowcy będą mieli szansę zaobserwować, jak zmieniła się powierzchnia komety przez ostatnie kilka lat. Stardust znajdzie się najbliżej Tempel 1 o godzinie 5:37 naszego czasu, a pierwsze fotografie dotrą na Ziemię prawdopodobnie już 5 godzin później, mimo że oba obiekty będą oddalone od nas aż 335 milionów kilometrów.

Dlaczego komety tak szczególnie interesują badaczy? Te małe ciała niebieskie są jednymi z najstarszych i zarazem najmniej zmienionych obiektów w Układzie Słonecznym. W ogromnej części zbudowane są z materii, która ukształtowała nasz układ 4,7 miliarda lat temu. Badania powierzchni komet dają więc wspaniałą możliwość spojrzenia w przeszłość naszej planety i całego Układu Słonecznego.

Autor: Justyna Kalicińska
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry