Wypróbowany sposób na chorobę morską

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI

Osobom cierpiącym na chorobę morską może pomóc wpatrywanie się w horyzont – donosi „Psychological Science”. Obserwowanie widnokręgu pomaga bowiem ustać prosto. Jest to stary sposób marynarzy na „huśtanie” na morzu, ale do tej pory naukowcy podchodzili do sprawy sceptycznie. Sama intuicja podpowiada nam, że patrzenie w stały, odległy punkt, kiedy ciałem na statku kołysze w górę i w dół, powinno tylko wzmóc dolegliwości. Nic z tych rzeczy. Naukowiec Thomas A. Stoffregen z University of Minnesota potwierdza, że marynarze mają rację.

Photo: Rafał Kudliński

Stoffregen od wielu lat zajmuje się zjawiskiem kołysania się ciała i jego związku z chorobą lokomocyjną. Gdy stoimy na nieruchomym podłożu, poruszamy się delikatnie w przód i w tył co kilkanaście sekund, najczęściej w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy. Uczony zamierzał sprawdzić, czy podobne zjawisko będzie zachodziło, gdy człowiek będzie znajdował się na rozkołysanym statku. W tym celu dobrano dwie grupy ochotników: jedna z nich stała na lądzie, druga na pokładzie. Wszyscy uczestnicy mieli wpatrywać się we wskazany punkt: umieszczoną tuż przed nimi niewielką tarczę lub w odległy obiekt (dla grupy „lądowej” była to góra, dla „morskiej” – właśnie widnokrąg). Eksperyment wykazał, że ludzie stojący na nieruchomej powierzchni chwiali się mniej, gdy patrzyli w nieodległą tarczę, a stabilność tracili, kiedy zaczynali wpatrywać się w oddalony od nich obiekt. Co ciekawe, zjawisko to nie dotyczyło osób, znajdujących się na pokładzie statku; w ustaniu w miejscu najlepiej pomagało im skupianie wzroku na horyzoncie.

Dlaczego tak się dzieje? Nie jest to do końca jasne. Możliwe, że obserwowanie widnokręgu ułatwia odnalezienie różnicy między dwoma przyczynami poruszania się: ruchem spowodowanym kołysaniem statku, a ruchem samego ciała. Na wyjaśnienie przyjdzie nam jeszcze poczekać; tymczasem możemy spokojnie ufać doświadczonym wilkom morskim.

Autor: Justyna Kalicińska
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry