Nie będzie fuzji Merlina z Empikiem?

AKTUALNOŚCI, BIZNES

Jakiś czas temu zapowiadano, że NFI Empik (EM&F) może przejąć spółkę Merlin. Jednak fuzja nie dojdzie do skutku, bo Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), uznał, że groziłoby to zahwianiem rynku.

Jak ogłosiła prezes Urzędu w komunikacie przesłanym portalowi wirtualnemedia.pl: „Przejęcie spółki Merlin przez NFI Empik doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Wydanie decyzji zakazującej transakcji zostało poprzedzone największym w historii Urzędu badaniem rynku. Po przeanalizowaniu informacji uzyskanych w trakcie postępowania prezes UOKiK uznała, że przejęcie spółki Merlin przez NFI Empik doprowadzi do ograniczenia konkurencji na krajowych rynkach detalicznej sprzedaży internetowej książek niespecjalistycznych oraz płyt z muzyką. Ponadto negatywnie wpłynie na krajowy rynek zakupu książek niespecjalistycznych”. Decyzja nie jest prawomocna.

W lipcu 2010 do UOKiK wpłynął wniosek NFI Empik o przejęcie spółki Merlin, której domeną jest sprzedaż przez internet za pomocą portalu internetowego Merlin.pl. Koncept był taki, że Empik posiadłaby akcje, które stanowiły by 60% kapitału zakładowego i głosów na zgromadzenia akcjonariuszy.

Na zahamowanie transakcji znacznie wpłynęla rozpoznawalność obu marek. Teraz NFI EM&F ma dwie możliwości – albo odwołanie się od decyzji UOKiK, albo zainwestowanie 130 milionów złotych (pierwotnie przeznaczonych na przejęcie) we własny handel internetowy.

Autor: Ada Struś
Źródło: wm


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry