Poprawki w Wikipedii

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI

Wykładowcy i studenci studiów podyplomowych w najbliższym czasie sprawdzą i skorygują hasła Wikipedii. Pod lupę naukowców z Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej pójdą zagadnienia z dziedzin zarządzania IT i zarządzania projektami.

Wikipedia jest w Polsce bardzo popularnym źródłem wiedzy – jej polskie zasoby zaliczane są do największych na świecie (większe są tylko angielskie, niemieckie i francuskie wersje językowe) – ale nie wolnym od pomyłek i nieścisłości. „W zakresie naszej specjalizacji w polskiej wersji Wikipedii jest naprawdę sporo błędów. Szacujemy, iż dotyczą one przynajmniej 20 proc. haseł” – wyjaśnia PAP kierownik studiów podyplomowych Zarządzanie Projektami PW dr inż. Andrzej Zalewski. Jak zaznacza dr Zalewski, problemem nie są nieprawidłowe hasła, ale często ich nierzeczowa treść, wady językowe, amatorska terminologia, definiowanie nieznanego przez nieznane itp. Pierwsza część pracy będzie więc polegała na zweryfikowaniu i poprawieniu istniejących już artykułów, a dopiero później naukowcy uzupełnią zasoby encyklopedii o nowe artykuły. W Wikipedii nie znajdziemy bowiem haseł traktujących o ważnych i popularnych pojęciach, takich jak: „model biznesowy” czy „analiza wymagań”.

Na tym zamierzenia naukowców się nie kończą. Planowane jest utworzenie kilku zespołów merytorycznych, kategoryzacja haseł oraz włączenie do projektu trenerów i nauczycieli, prowadzących zajęcia na studiach podyplomowych Politechniki Warszawskiej – jednym słowem: udzielanie encyklopedii merytorycznego wsparcia. „Jestem pewien, że nasza praca znacząco podniesie wiarygodność Wikipedii we wskazanych tu obszarach i zwiększy zadowolenie jej użytkowników” – uważa dr Zalewski. Rezultaty pracy ekspertów z Politechniki będą widoczne za 3-4 miesiące.

Autor: Justyna Kalicińska
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry