Rekordowa liczba planet

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI

Ponad 1200 potencjalnych planet wytypował teleskop Keplera,  obserwujący Drogę Mleczną w poszukiwaniu „nowej Ziemi” – ogłosiła w środę NASA. To niemal trzy razy więcej niż ilość planet znanych nam do tej pory. Największą nadzieję budzą planety mniejsze od Jowisza, wielkością przypominające Ziemię (teleskop odnalazł ich aż 68) oraz takie, na których panuje odpowiednia temperatura do tego, aby woda występowała na nich w stanie ciekłym.

Photo Credit :NASA

Teleskop Keplera od lata 2009 roku obserwuje prawie 160 tys. gwiazd, rozmieszczonych między gwiazdozbiorami Lutni i Łabędzia (w całej galaktyce gwiazd jest 4,5 mln). Jeśli gwiazda systematycznie „mruga”, może to świadczyć o krążącej wokół niej planecie lub planetach. Metodę tę zastosował po raz pierwszy Aleksander Wolszczan; w 1990 roku jako pierwszy odkrył planety spoza Układu Słonecznego. Na razie astronomowie są na etapie analizy danych, przesyłanych przez Keplera, ale dotychczas aż 90% wyłowionych przez teleskop obiektów okazywało się faktycznie planetami.

Nowe odkrycia pozwolą na lepsze wyobrażenie, jak wyglądają i na ile są powszechne układy planetarne w Drodze Mlecznej. Być może uda się także znaleźć obiekt łudząco podobny do naszej Ziemi, a na nim – kto wie? – formę życia?

Autor: Justyna Kalicińska
Źródło: NASA via NYT


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry