Krótka historia SKY MOVIES UK cz.1

AKTUALNOŚCI, MEDIA, TELEWIZJA

SKY MOVIES wystartował 5 lutego 1989 roku, jako pierwszy satelitarny kanał premium w Wielkiej Brytanii nadający filmy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu (od 1990 roku 24/7). Przez pierwszy rok emisji do lutego 1990 roku był dystrybuowany bezpłatnie dla odbiorców podstawowych kanałów sieci SKY. W 1990 został zakodowany w systemie VideoCrypt i dostępny jako program dodatkowo płatny. Do dotychczasowego zestawu telewizji satelitarnej należało zakupić specjalny dekoder, otrzymać od nadawcy kartę dekodującą oraz uiszczać comiesięczny abonament.


Od samego początku powstania SKY Television główną strategią i tym samym ważną częścią były inwestycje w kanały filmowe. Wszelkie umowy z wielkimi studiami filmowymi m.in.: 20th Century FOX, Warner Brothers, Touchstone, Orion Pictures, Columbia Pictures (RCA), pozwalały na premierowe emitowanie filmów w telewizji na terenie Wielkiej Brytanii. SKY Movies oferowało około 440 premier filmowych rocznie oraz emitowało około 70 filmów tygodniowo.


W ogłoszonym „Press Release FACT Sheet” z grudnia 1990 roku tuż po połączniu SKY Television z BSB poinformowano o ilości abonentów SKY Movies. Liczba 830.000 płacących za kanał Premium zdobyta w ciągu niecałego roku od startu to niewątpliwy sukces komercyjny SKY. Pisząc o SKY Movies trudno nie wspomnieć o siostrzanych kanałach filmowych. The Movie Channel dołączył do portfolio w 1991 roku, natomiast pod koniec 1992 roku dołączono SKY Movies Gold.

W 1993 roku dokonano przemiany wizerunkowej kanałów filmowych sieci SKY. Nowy podział ze względu na nadawane gatunki filmowe przedstawiał się następująco:

• SKY Movies było skoncentrowane na filmach akcji, dramatach, horrorach i młodzieżowych komediach,
• SKY The Movie Channel głównie nadawał filmy familijne, przygodowe, obyczajowe oraz komedie dla całej rodziny,
• SKY Movies Gold od początku swojego powstania nadawał klasykę filmową.

Sieć SKY przywiązywała dużą wagę do prezentacji multimedialnych oraz logotypów emitowanych przez nią kanałów. Charakteryzowały się one głównie w latach 90-tych czymś spektakularnym, wykorzystywały bowiem najnowsze technologie komputerowe dotąd nie wykorzystywane do tych celów. Przez znawców i hobbystów telewizji satelitarnej określane były jako ‘z przyszłości’. W kwietniu 1994 roku sieć SKY w ramach promocji swoich kanałów filmowych rozkodowała sygnał podczas Sky Billion Dollar Movie Preview Weekend. Abonenci pakietu podstawowego lub posiadacze tylko samych dekoderów bez karty mogli podczas pamiętnego weekendu obejrzeć dziesiątki filmów całkowicie za darmo w tym m.in. Lethal Weapon 3, Wayne’s World, Addams Family, Little Man Tate, Star Trek 6: The Undiscovered Country, Hook. Była to jedyna na tak wielką skalę promocja kanałów filmowych w SKY Television.


Funkcjonowanie SKY Movies w latach 1995 – 1996 nie wyróżniało się niczym specjalnym poza zmianą logotypów oraz prezentacji multimedialnych i wymianą kart abonenckich. Rok 1997 i 1998 przyniosły natomiast wiele zmian; czy korzystnych, trudno to określić. Zapewne z punktu widzenia biznesowego niektóre posunięcia można uznać za stratę pieniędzy. W 1997 roku SKY Movies oraz SKY The Movie Channel zmieniły nazwy, logotypy oraz prezentacje multimedialne. Od tej pory były znane jako SKY Movies Screen 1 oraz SKY Movies Screen 2. Zmiany prezentacji również otrzymał SKY Movies Gold. Długo nie trzeba było czekać na kolejne modyfikacje oferty pod względem programowym i wizualnym.

część druga w środę 23.02.2011 roku … zapraszam….

Chcesz poznać historię rozwoju tematycznych kanałów telewizji satelitarnej kup książkę

Autor: Rafał Kudliński

Zdjęcia: BSKYB

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry