Marchewka a cukrzyca

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI

Marchewka i ziemniaki zwiększają ryzyko zapadnięcia na cukrzycę typu 1 u dzieci, które mają genetyczne predyspozycje do tej choroby – dowiedli naukowcy z Finlandii. Dzieje się tak w przypadku, gdy wspomniane warzywa zostaną wprowadzone do diety małego dziecka bardzo wcześnie.

Cukrzyca typu 1 jest schorzeniem pojawiającym się najczęściej u dzieci i młodzieży. U chorych, z niewiadomych przyczyn, układ odpornościowy zaczyna atakować komórki trzustki i niszczy je. Cukrzyca zaczyna dawać objawy, kiedy komórki produkujące insulinę zostaną zniszczone w 80 proc. Zaobserwowano, że za zwiększenie podatności zachorowania odpowiada przeszło 40 różnych genów, ale każdy z nich z osobna nie jest szczególnie groźny dla zdrowia. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy sposób odżywiania także może wpłynąć na rozwój choroby.

Badaniom poddano ponad 6 tys. dzieci, u których stwierdzono występowanie genetycznej predyspozycji do cukrzycy typu 1. Obserwowano je od momentu urodzenia przez kolejnych kilka lat. W tym okresie ich rodzice mieli za zadanie zapisywać, kiedy i o jakie pokarmy wzbogacali dietę swojego dziecka, powoli zastępując nimi mleko matki. Co parę miesięcy badacze sprawdzali, czy we krwi dzieci nie pojawiły się przeciwciała, atakujące trzustkę. Ogółem, stwierdzono obecność przeciwciał lub rozwiniętą cukrzycę typu 1 u 265 dzieci. W badaniu wykazano, że u dzieci, które zaczęto karmić marchwią i ziemniakami przed czwartym miesiącem życia, aż o 70 proc. wzrosło zagrożenie wystąpienia procesu autoagresywnego przeciwko trzustce lub rozwoju cukrzycy. Co ciekawe, inne popularne pokarmy, podawane dzieciom, nie miały żadnego wpływu na postęp choroby.

Autor: Justyna Kalicińska
Źródło: www.wiadomości.ekologia.pl

  • Takich bredni jeszcze nie słyszałam same kłamstwa. choruję na cukrzyce 10 lat ponad i w szpitalu nigdy tak mi nie mówili zresztą sama wiem..


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry