Elegancja dla wysokich.

BIZNES, CIEKAWOSTKI, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA

Nie jest łatwo być wysokim. Wiedzą o tym nie tylko kobiety pragnące modnie się ubrać. W przeciągu ostatnich 35 lat średni wzrost polskich mężczyzn zwiększył się o ponad 7 cm. W skali stulecia to prawie 12 cm. Jednak branża odzieżowa zdaje się nie nadążać za statystykami.

Tą zależność zauważyli już dawno producenci z Niemiec, rozszerzając asortyment zarówno odzieży, jak i obuwia. Ma to całkiem spore uzasadnienie – wg. badań statystycznych wzrost społeczeństwa rośnie proporcjonalnie do dobrobytu. W ciągu ostatniego stulecia urośli nawet Japończycy, i to o prawie 11 cm. Najwyżsi zaś są Duńczycy i Holendrzy.

Polacy nie pozostają w tyle. Wg. badań przeprowadzonych przez T. Bielickiego, najszybciej rosną właśnie młodzi mężczyźni. Szczególnie ci z dużych miast i dobrze wykształconych rodzin, co jest wnioskiem dość zaskakującym. Zmieniają się także proporcje sylwetki. Mimo nagłośnionej epidemii otyłości XXI wieku, standardowa męska sylwetka jest dziś szczuplejsza niż przed laty. To wynik postępu technologicznego i przejścia od prac fizycznych do umysłowych.

Mówi się, że wysocy mają łatwiej w życiu. Kobiety wolą wysokich mężczyzn, wyborcy chętniej głosują na wysokich polityków. Mężczyzna o słusznym wzroście uchodzi za odważniejszego, bardziej męskiego, budzi prestiż i zaufanie. I wszystko jest w porządku, do momentu gdy trzeba się dobrze ubrać. Panom o słusznym wzroście zostaje wtedy szycie na miarę, lub ubogie w asortyment sklepy dla „niewymiarowych”. To niezbyt zachęcająca opcja.

Póki co, Panowie muszą się zdać na nieliczne miejsca, jak Salony Mody Męskiej Concierge w Krakowie i Katowicach, które rozumieją zmieniające się potrzeby. Nadzieje budzi też inicjatywa Instytutu Włókiennictwa w Łodzi – za pomocą specjalnego programu komputerowego postanowił przebadać Polaków, w celu stworzenia nowej skali rozmiarowej. Adekwatnej do zmian, jakie zaszły w parametrach sylwetki ludzkiej na przestrzeni ostatnich dekad. Skala projektu jest dość duża, więc na efekty przyjdzie poczekać jeszcze kilka lat.

Info: Concierge


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry