Ostatni lot Discovery

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI

Weteran wśród promów odchodzi na „emeryturę” – w czwartek, 10 marca, prom kosmiczny Discovery wylądował po raz ostatni na przylądku Canaveral na Florydzie.

Pożegnalna misja wahadłowca nie wyróżniła się niczym specjalnym. Prom przewiózł sprzęt na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), krążącą na orbicie okołoziemskiej. Przetransportowany z Ziemi został m.in. robot, który z biegiem czasu ma przejmować zadania kosmonautów na ISS.

Image credit: NASA Aug. 19, 1997

Spośród wszystkich amerykańskich promów kosmicznych Discovery odbył najwięcej lotów – ten ostatni był 39 lotem z kolei. Wahadłowiec przeleciał łącznie 238 mln kilometrów; w przestrzeni kosmicznej przebywał w sumie 365 dni. Liczy sobie już 27 lat, ale to nie jego wiek zdecydował o przeniesieniu go do muzeum Smithsonian Institution. Była to bowiem w ogóle jedna z ostatnich misji amerykańskich wahadłowców; w kwietniu w kosmos poleci jeszcze Endeavour, a w połowie roku Atlantis – i na tym zakończy się epoka promów kosmicznych.

Od czerwca amerykańskie załogi, chcąc dolecieć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, będą korzystały z rosyjskich statków kosmicznych Sojuz. Pieniądze, zaoszczędzone na programie lotów wahadłowców, zostaną przeznaczone na wyprawy poza orbitę okołoziemską, na podróż jedną z planetoid (w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat), a także na zorganizowanie ekspedycji na Marsa.

Autor: Justyna Kalicińska
Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry