Rozlicz się przez internet, czyli elektroniczny PIT coraz popularniejszy

BIZNES, CIEKAWOSTKI, INTERNET

Do urzędów skarbowych napłynęło już za pomocą internetu już 220 tys. formularzy PIT za 2010 rok. Jest to znaczący skok ilości rozliczeń drogą elektroniczną, ponieważ jest ich 3 razy więcej niż rok temu o tej porze – a do upływu terminu składania PIT-ów zostało przecież jeszcze niemało czasu.

W zeszłym roku z możliwości rozliczenia się z fiskusem w formie elektronicznej skorzystało 320 tys. osób. Urzędnicy przyznają, że to i tak był dobry wynik, zwłaszcza w porównaniu do lat wcześniejszych. Niemniej, przytłaczająca większość PIT-ów trafia do urzędów na papierze; w ubiegłym roku PIT-y składało prawie 20 mln podatników.

Na coraz większą popularność elektronicznych PIT-ów mają wpływ wprowadzone ułatwienia. W tym roku po raz pierwszy będzie można wysłać wszystkie rodzaje formularzy bez tzw. bezpiecznego podpisu. Wcześniej bezpieczny podpis był warunkiem skorzystania z tego typu usługi, później podpisu nie wymagano tylko na niektórych formularzach. Dodatkowo, Ministerstwo Finansów przygotowało kampanię, promującą rozliczanie się z fiskusem przez internet.

W telewizji oraz w sieci możemy oglądać trzy filmiki pod hasłem: „Do urzędu skarbowego przyjdź, jeśli masz naprawdę ważny powód! PIT wyślij przez Internet”. Kampania ta była niezbędna, ponieważ, jak się okazało dzięki analizom, przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Ministerstwo, aż czterech na pięciu podatników nie wie, że istnieje możliwość rozliczenia elektronicznego, boi się o bezpieczeństwo swoich danych w sieci albo zwyczajnie preferuje papierowe formularze.

Aby rozliczyć się przez internet należy ściągnąć ze strony Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) specjalną aplikację, przy jej pomocy wypełnić formularz w komputerze i odesłać PIT do urzędu skarbowego. Jako identyfikacja podatnika posłuży nie bezpieczny podpis, ale kwota przychodu z ubiegłorocznego zeznania podatkowego. W tym roku z fiskusem możemy rozliczyć się do 2 maja.

Jak przekazać 1% podatku ? Wspomóż Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami! To proste!

1. Wypełnij odpowiedni formularz PIT (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28).

2. Wpisz w odpowiednią rubrykę formularza PIT w części:

,,Wniosek o przekazanie 1% na podatku należnego na rzecz organizacji
pożytku publicznego (OPP)”

W pozycji nazwa OPP :
ODDZIAŁ we Wrocławiu

(bardzo ważne, aby był napisany oddział)
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce

W pozycji numer KRS :
0000154454

Autor: Justyna Kalicińska
Źródło: Wyborcza.biz/szybkipit.pl


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry