Wystawa w CERN poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie

AKTUALNOŚCI

Europejska Organizacji Badań Jądrowych CERN prowadzi badania podstawowych składników materii, składającej się na budowę Wszechświata. CERN jest najbardziej znany przeciętnemu europejczykowi dzięki swemu podstawowemu narzędziu badań, jakim jest największy zbudowany przez człowieka akcelerator cząstek. Akcelerator cząstek pozwala tworzyć i analizować materię, która pojawiła się we Wszechświecie w pierwszych ułamkach sekund jego istnienia. W tym oto prestiżowym ośrodku w Genewie otwarto wystawę, poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie.

Na 20 planszach pokazano nie tylko działalność naukową słynnej – podwójnej – noblistki, ale również jej życie prywatne. Na wystawie można znaleźć informacje o dzieciństwie i młodości Skłodowskiej-Curie w Polsce, studiach w Paryżu, małżeństwie. Dużo uwagi poświęcono historii odkryć naukowych Marii, momentom odkrycia polonu i radu oraz następstwom tych odkryć. Nie pominięto związków Skłodowskiej z Polską, wspomniano o jej powrotach do kraju, o jej wkładzie w stworzenie pierwszej w Polsce pracowni radiologicznej w 1913 roku oraz wspieraniu Instytutu Radowego w Warszawie.

© Darren Baker/ fotolia

Wystawa ma upamiętnić setną rocznicę przyznania Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla z chemii. Dodatkową okazją do uczczenia przypadająca w tym roku dwudziesta rocznica członkostwa Polski w CERN. Chociaż CERN powstał w 1954 roku, Polska jest jednym z dwudziestu członków organizacji dopiero od 1991 roku (wcześniej, w 1964 roku uzyskała status państwa-obserwatora).

Wystawę „Życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie” będzie można oglądać do 24 marca.

Autor: Justyna Kalicińska
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry