Ceny mieszkań na razie bez zmian, ale może być lepiej

BIZNES

Zdaniem szefa Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Jarosława Szanajca, w tym roku deweloperzy będą dążyć do utrzymania obecnych cen mieszkań i to mimo zaostrzającej się konkurencji na rynku. Wiele firm deweloperskich szykuje już niemal gotowe mieszkania do sprzedania, a także planuje kolejne inwestycje. Polska jest więc chyba jedynym krajem, gdzie konkurencja innych przedsiębiorstw tej samej branży raczej podwyższa ceny, niż je obniża.

Być może prognozy deweloperów na utrzymanie obecnych zysków są jednak zbyt optymistyczne. Związek Banków Polskich poinformował bowiem, że od połowy ubiegłego roku liczba Polaków, zaciągających kredyty mieszkaniowe, zmniejsza się. Ożywienie na tym polu jeszcze w tym roku wydaje się mało prawdopodobne. Mało tego, rosnąca podaż mieszkań, przede wszystkim tych małych, na które jest największy popyt, musi w końcu wymusić na deweloperach obniżki.

Wiele firm wciąż ma w swojej ofercie niemałą liczbę mieszkań, których nie udało się dotąd sprzedać. Ponadto, jak zaznacza prof. Jacek Łaszek ze Szkoły Głównej Handlowej, mimo kryzysu i wyraźnego zastoju na rynku mieszkaniowym, deweloperzy wciąż nakładają dość wysokie marże. Wynoszą one mniej więcej 30%, a zdaniem profesora, dzięki większej rywalizacji deweloperów, marże powinny spaść do poziomu 15-20%. Nie ma potrzeby również martwić się o to, że deweloperzy postanowią zamrozić działalność aż do poprawy koniunktury; duże firmy, szczególnie te, które weszły na giełdę, nie mogą mieć dłuższego zastoju w działalności. Może więc warto jeszcze trochę poczekać z kupnem mieszkania.

Autor: Justyna Kalicińska
Źródło: Wyborcza.biz

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry