Lahti Symphony Orchestra we Wrocławiu [Konkurs – polecamy]

AKTUALNOŚCI, MUZYKA, ROZRYWKA

W 1953 roku Grzegorz Fitelberg na jednej z prób orkiestry oznajmił: „Wczoraj w Moskwie zmarł wielki radziecki kompozytor – Sergei Prokofiev. Proszę o uczczenie go minutą ciszy”. Po chwili dodał: „Podobno Stalin też umarł…”.

Odeszli w tym samym mieście, tym samym dniu i prawie w tej samej godzinie. Za trumną Stalina kroczyły miliony rozhisteryzowanych ludzi, za Prokofievem zaledwie garstka przyjaciół. Rosyjski twórca zyskał uznanie całego świata muzycznego za skłonność do ironii i groteski. Jednak przychylność publiczności zachodniej spowodowała wrogość ze strony władzy radzieckiej, która określiła go mianem „burżuazyjnego formalisty” i Wroga Ludu. Oskarżano go o to, że „jak typowy wyzyskiwacz siedzi w domu grając na pianinie, zamiast… pomagać kołchoźnikom w żniwach”. Jednym z najpopularniejszych utworów Prokofieva jest III Koncert fortepianowy C-dur, który podczas wieczoru wykona jeden z najwybitniejszych pianistów – Krzysztof Jabłoński.

Widmo Stalinizmu wisiało nad całą Europą północną, środkową i wschodnią. Doświadczył go również fiński kompozytor – Jean Sibelius. W swojej twórczości sięgał do folkloru, mitologii i literatury narodowej, co było jego odpowiedzią na wszechogarniającą rusyfikację. Inspiracją dla poematu symfonicznego Córka Pohjoli stała się mitologiczna kraina będąca źródłem zła i domem wiedźmy Louhi. Podczas koncertu zabrzmi również V Symfonia Es-dur pochodząca z lat 1915 – 1919. A na estradzie Filharmonii wystąpi jedna z najlepszych orkiestr świata – Lahti Symphony Orchestra pod dyrekcją Okko Kamu, która z wyśmienitych wykonań muzyki Sibeliusa uczyniła swój znak rozpoznawczy. Siedzibą orkiestry jest wzniesiona w 2000 roku, przyciągająca wielbicieli z całego świata nowa sala koncertowa (Sibelius Hall w Lahti), której wspaniała akustyka zaprojektowana została przez Artec Consultants z Nowego Jorku. Należy dodać, że dziełem tych specjalistów od efektów akustycznych będzie także wznoszone obecnie we Wrocławiu Narodowe Forum Muzyki.

Gdzie: Sala Koncertowa Filharmonii
Koncert w ramach prezentacji 15. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Wrocławskiej

Kiedy : 16.04.11, sobota, godz. 18:00
Kto: Lahti Symphony Orchestra

Okko Kamu – dyrygent
Krzysztof Jabłoński – fortepian
Lahti Symphony Orchestra

Program:
J. Sibelius – Poemat symfoniczny „Córka Pohjoli” op. 49
S. Prokofiew – Koncert fortepianowy nr 3 C-dur op. 26
J. Sibelius – Symfonia nr 5 Es-dur op. 82

Mamy podwójną wejściówkę na to wydarzenie. Chcesz je zobaczyć na żywo ? Wyślij maila pod adres: konkurs@newsfix.pl z imieniem nazwiskiem i numerem telefonu. Po wykonaniu losowania skontaktujemy się ze zwycięzcą. Na maile czekamy do czwartku 14.04.2011r.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry