Polskie społeczeństwo pod lupą OECD [dane]

BIZNES, CIEKAWOSTKI, STYL ŻYCIA

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała swój najnowszy raport zatytułowany Society at Glance- OECD Social Indicators 2011(Społeczeństwa w skrócie Wskaźniki społeczne OECD 2011). Polska, jako członek tej organizacji zrzeszającej 34 wysoko rozwinięte i wschodzące gospodarki świata, także została objęta badaniem. Oto najważniejsze wnioski zaprezentowane przez OECD dotyczące Polski.

Współczynnik dzietności w Polsce wynosi 1.40 dziecko na jedną kobietę, co sytuuje nas znacznie poniżej średniej OECD, która wynosi 1.74. Jednak wskaźnik ten jest porównywalny do naszych sąsiadów- Niemiec, Czech, Słowacji.Tylko 59.3% dorosłych Polaków jest zatrudnionych, co sprawia, że zajmujemy piątą od końca pozycję wśród państw- członków OECD (średnia wynosi 66,1%). Jednakże dobra wiadomość jest taka, iż Polska jako jeden z nielicznych krajów w latach 2007-2009, czyli w latach kryzysu ekonomicznego, zanotowała spadek zatrudnienia.

Wskaźnik umieralności niemowląt wynosi 5,6 na 1000 urodzeń i jest to powyżej średniej OECD. Wskaźnik ten jest ściśle powiązany z jakością wody pitnej, która w Polsce jest niska. Jak wskazują badania, im niższa jakość wody pitnej, tym wyższy wskaźnik umieralności niemowląt.

Polskie społeczeństwo jest jednym z najmniej chętnych do czynnej partycypacji w wyborach parlamentarnych- jedynie 54% kwalifikującej się do tego populacji korzysta ze swojego prawa głosu. Dla porównania, średnią OECD wynosi 70%.
Jedynie 36% Polaków stwierdza, iż nasze społeczeństwo jest tolerancyjne dla imigrantów, mniejszości etnicznych oraz homoseksualistów. Plasuje nas to na trzecim miejscu od końca, przed Turcją i Estonią.

Autor: Alicja Olko
Źródło:OECD

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry