Sprawiedliwy handel- jak zdobyć certyfikat?

BIZNES, CIEKAWOSTKI

Sprawiedliwy handel jako ruch społeczny dąży do ochrony interesów i poprawy sytuacji handlowej producentów z krajów rozwijających się- czyli z państw Globalnego Południa. Idea sprawiedliwego handlu (Fair Trade) sprowadza się do trzech naczelnych zasad: po pierwsze, uczciwa cena za produkty; po drugie, sprawiedliwe płace i odpowiednie warunki socjalne; po trzecie, przejrzystość, uczciwość i szacunek w relacjach handlowych. Certyfikat Fair Trade jest współcześnie szeroko rozpoznawalny i doceniany przez konsumentów, dlatego też warto zabiegać o to, aby był eksponowany na produktach, które staramy się sprzedać.


Standardy, które muszą spełnić zarówno producenci (czyli rolnicy z krajów rozwijających się), jak i bezpośredni nabywcy ich produktów sprawdzają się do kilku kryteriów. Podstawą relacji Fair Trade jest ustalenie ceny minimalnej, za którą nabywca zobowiązuje się kupić produkt. Jest ona niezależna od sytuacji rynkowej i ma zapewnić rolnikowi zwrot kosztów produkcji, jak i godziwe wynagrodzenie. Ponadto, obowiązuje także premia na rzecz społeczności lokalnej, która jest wypłacana w zależności od ilości sprzedawanych towarów i jest uzależniona od spełnienia pewnych zobowiązań (jak np. demokratyczna spółdzielnia rolników). Producentom należy się także odpowiednia ochrona socjalna, przede wszystkim ochrona praw kobiet i bezpieczeństwo pracy. Ideą Fair Trade jest także wspieranie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Produkt, który ma uzyskać certyfikat Fair Trade, musi spełniać powyższe kryteria na każdym z etapów produkcji. Certyfikaty są przyznawane zarówno producentom, jak i przetwórcom oraz importerom. Aby taki certyfikat uzyskać, należy przede wszystkim spełnić wszystkie standardy, następnie podpisać umowę i opłacić opłatę certyfikacyjną.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych etapów procedury certyfikacji można znaleźć pod adresem: http://www.flo-cert.net/flo-cert/main.php?id=82

Przygotowała: Alicja Olko
Źródło: Fair Trade Foundation


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry