Fizyka bliżej nas – na krakowskich Plantach

AKTUALNOŚCI

Plenerową wystawę plakatów pt. „Fizyka bliżej nas” będzie można oglądać na krakowskich Plantach od dzisiaj. Wystawę przygotowano z okazji 90-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Jak informuje dr Małgorzata Nowina-Konopka z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, na plakatach pokazano fascynujące zjawiska fizyczne ze szczególnym uwzględnieniem ich zastosowań w życiu codziennym.

„Wiele miejsca poświęcono zastosowaniom osiągnięć fizyki dla medycyny: od odkrycia promieni Roentgena, poprzez rezonans magnetyczny, tomografię komputerową aż do najnowocześniejszej – wprowadzonej ostatnio w Krakowie – terapii hydronowej” – wyjaśnia dr Nowina-Konopka.

Kilka plakatów przedstawia możliwości stwarzane przez pojedyncze atomy i cząsteczki tworzące tzw. nanostruktury i materiały o własnościach pozwalających na uzyskanie coraz mniejszych pamięci magnetycznych, nanoukładów elektronicznych o wielorakim zastosowaniu.

„Przyjęte przez całą ludzkość z entuzjazmem lasery, światłowody, sieć komputerowa to inne przykłady osiągnięć fizyków, o których nie zawsze się pamięta podziwiając efekty świetlne podczas imprez plenerowych, czy korzystając z internetu” – zauważa naukowiec

Jak zapowiada, na wystawie będzie można obejrzeć również plakaty o nadprzewodnictwie, badaniach kalorymetrycznych, mikroskopowych, badaniach własności mechanicznych, wodoru jako paliwa przyszłości. Nie zabraknie też plakatu o fizyce środowiska.

Tematyka wystawy obejmuje również najbardziej aktualne zagadnienia współczesnej fizyki – od astrofizyki po fizykę cząstek elementarnych i wczesnego wszechświata.

Kilka plakatów poświęcono uczelniom kształcącym fizyków oraz instytucjom, w których mogą pracować fizycy.

Wystawę „Fizyka bliżej nas” przygotowały Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Instytut Fizyki Jądrowej, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Pedagogiczny. Patronat nad wystawą objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Plakaty zostaną ustawione na krakowskich Plantach między ulicami św. Anny a Gołębią i będą eksponowane od 10 maja do 31 lipca. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 10 maja o godz. 11 w Collegium Witkowskiego, przy ul. Gołębiej 13.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Photo: Image: jscreationzs / FreeDigitalPhotos.net

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry