Przesądni hazardziści częściej popadają w długi

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, ROZRYWKA, STYL ŻYCIA

Hazardziści z większą skłonnością do zachowań impulsywnych o wiele częściej mylnie oceniają swoje szanse na powodzenie w grze, kierując się przy tym wiarą w przesądy lub amulety – czytamy w piśmie „Psychological Medicine”.

photo: sxc.hu

Do wniosków tych doszedł zespół naukowców z Uniwersytetu Cambridge i Imperial College London, który prowadził badania wśród kompulsywnych hazardzistów.

W badaniach wzięło udział 30 osób korzystających z pomocy kliniki specjalizującej się w leczeniu tego rodzaju uzależnienia (National Problem Gambling Clinic) oraz licząca tyle samo osób grupa kontrolna, u której problem nie występował.

Impulsywność testowana była za pomocą standardowych testów, w tym kwestionariuszy, w których pytano np. czy badani woleliby otrzymać 20 funtów natychmiast, czy 35 funtów za dwa tygodnie. Hazardziści częściej wybierali pierwszą propozycję. Jednocześnie naukowcy zauważyli, że skłonność do impulsywności wzrastała, gdy gracz był w wyjątkowo dobrym bądź złym nastroju.

Problem patologicznego hazardu dotyczy około 1 proc. populacji Wielkiej Brytanii. Pomocy w klinikach szukają najczęściej mężczyźni doświadczający jednocześnie także innych problemów zdrowia psychicznego, jak depresja czy uzależnienie od alkoholu.

„Istnieją obiecujące podejścia w leczeniu uzależnień od hazardu, zarówno psychologiczne, jak i farmakologiczne. Mamy nadzieję, że nasze badania dostarczą dodatkowych informacji, które przyczynią się do ich udoskonalenia” – podsumowuje jeden z autorów badań dr Luke Clark, psychiatra z Uniwersytetu Cambridge.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry