Warsaw Fashion Street 2011 – backstage report …

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA, ZWIERZĘTA

Skoro każdy miał już okazję przeczytać o tym, co można było zobaczyć na Warsaw Fashion Street, my spróbujemy jak najwięcej napisać o tym, czego widać nie było – o backstage’u całego wydarzenia.

Pomimo słowa „Warszawa” w tytule, Warsaw Fashion Street ma charakter ogólnopolski, a „warszawska” nazwa wskazuje jedynie na miejsce, w którym już po raz siódmy odbyło się to przedsięwzięcie. Młodzi projektanci, styliści, blogerzy oraz ludzie interesujący się modą przyjechali na WFS z całego kraju. Selekcja tych, którzy mieli okazję zaprezentować swoje projekty, czy stylizacje na wybiegu rozpoczęła się wiele miesięcy wcześniej.

Photo: Anna Jankowska

W tym roku na WFS zaprezentowano ok. 40 autorskich kolekcji projektantów o sporych modowych aspiracjach, lecz skromnym zapleczu finansowym i „kontaktowym”. Większość z nich przyjechała do Warszawy po to, aby „pokazać” się szerszej publiczności i dołączyć do portfolio zdjęcia modelek kroczących Krakowskim Przedmieściem w ich ubraniach.

– Ciężko jest się wybić. Szkoły, które uczą projektowania nie interesują się karierą absolwentów. Nie ma zbyt wielu opcji. Kiedy dowiedziałam się o tym, że mogę pokazać swoje ubrania na WFS bardzo się ucieszyłam. Zaprojektowałam nawet nową kolekcję. W tym biznesie musisz się pokazywać. – powiedziała nam studentka projektowania ubioru, która przyjechała do Warszawy z Łodzi.

Młodzi projektanci pokazali swoje kolekcje w ramach kilku konkursów i pokazów promocyjnych. Część z nich spotkało się ze sobą po raz kolejny, ponieważ zostali wybrani przez organizatorkę WFS Dorotę Wróblewską podczas innych konkursów modowych: Offfashion Kielce i Cracow Fashion Awards. Oprócz pokazów promocyjnych odbyły się również te konkursowe: New Look Design oraz Talent Warsaw Fashion Street.

W obydwu przypadkach projektanci zostali wyłonieni przez jury na podstawie rysunków i zdjęć ubrań umieszczonych przez nich na portalu Sophisti.pl. Większość kolekcji zaprezentowanych w ramach konkursu New Look Design, a było ich 15, zostało stworzonych specjalnie na WFS.

Przymiarki do pokazów rozpoczęły się już dwa dni wcześniej. W piątek rano pierwsze piętro Hotelu Europejskiego zamieniło się w las metalowych wieszaków i standerów. Tego dnia do stolicy, ściśle do jej centrum, bo na Krakowskie Przemieście „przybyło” kilkudziesięciu projektantów z całej Polski. Walka z materią…w tym przypadku tonami materiałów upiętych, ciętych i krojonych, w najróżniejsze fasony i modele ubrań była zaciekła. W pokazach WFS wzięło udział aż 70 profesjonalnych modelek i modeli. Do pomocy przy ubieraniu rzucono na tyły backstage’u posiłki – kilkadziesiąt garderobianych pracujących jako wolontariuszki.

W przygotowaniu do wydarzenia na etapie przymiarek musiał uczestniczyć również reżyser i technicy. Koło Hotelu Europejskiego od piątku rósł potężny, 50 metrowy wybieg. Co to oznacza? Kolekcje „pozostawały” na wybiegu dłużej niż podczas imprez o krótkich podestach. Modelka prezentowała swój „look” z każdej kolekcji przechodząc w stroju aż 200 metrów. W niedzielę siódmą edycję WFS rozpoczęła seria pokazów mody dziecięcej połączona z finałem akcji charytatywnej na rzecz najmłodszych, m.in. podopiecznych Fundacja Mimo Wszystko Anny Dymnej. Około godziny 12 rozpoczęły się pokazy kolekcji młodych projektantów.

Przez backstage’ową puszczę wieszaków, zgromadzonych na tyle sceny przetoczyła się nawałnica. W ruch poszły wieszaki, szpilki, taśmy, agrafki i inne ostre narzędzia, których użyto do walki z czasem, bo na przebranie modelek często jest tylko kilka minut. Wszystko po to, by modelki prezentowały się na scenie jak najlepiej. Bo dla nich, projektantów i organizatorów imprezy wokół 50 metrów wybiegu krążyło tego dnia słońce.

– Rozwaliłam nogę, upadłam! – Krzyknęła jedna z modelek na backstage’u – Nie! Nie na wybiegu. Na szczęście, spadłam ze schodów, gdy już schodziłam ze sceny. – Wszyscy odetchnęli z ulgą, grunt, że nie na wybiegu, a jeszcze ważniejsze jest to, że jest komplet modelek, bo dziewczyna była w stanie pójść w kolejnym pokazie. A te ciągnęły się długim blokiem do 17. Pięć godzin, ponad 40 kolekcji.

photo: Maja Sobańska

Po godzinie 17 na wybiegu pojawiły się nietypowe modelki i modele – psy z Fundacji Canis prezentujące tym razem nie ubrania, a ideę. Ideę adopcji bezdomnych zwierząt. Długowłose czworonogi wyglądały jakby wyszły z namiotu L’Oreala. Były starannie podcięte, a ich fryzury niczym nie ustępowały tym na głowach prowadzących je gwiazd. Bo oczywiście na wybiegu psy nie pojawiły się same. Towarzyszący im aktorzy, piosenkarze i celebryci dumnie prezentowali na swoich t-shirtach hasło „Adoptuj nie kupuj”.

Trzeba przyznać, że pieski były bardzo dzielne, mimo huku, głośnej muzyki i tłumów wszystkie wyszły na wybieg. Tym razem to one były obserwowane z zaciekawieniem przez setki ludzi. W schroniskach jest zawsze na odwrót. Najbardziej urzekającym duetem był Leszek Stanek z małą suczką Kamilką. Pieska można zobaczyć i przygarnąć na stronie fundacji www.canis.org.pl.
Po akcji „Pokochaj Psiaka” na wybiegu ponownie pojawiły się modelki i modele, z których wyłoniono zwycięzców konkursu Super Models II oraz Super Model Men II.

Wybrano również najlepiej wystylizowaną osobę ze stronic najnowszego wydawnictwa Doroty Wróblewskiej „Fashion People”. Następnie rozpoczęły się pokazy komercyjne. Najnowsze kolekcje zaprezentowały takie sieciówki jak H&M, Mohito, Orsay. Marki przygotowały na WFS pełne stylizacje. Duże zainteresowanie wzbudziły rajstopy firmy Mohito, co jeszcze raz potwierdziło, że na pokazach komercyjnych klienci najbardziej skupiają się na dodatkach. Nie tylko sieciówki zaprezentowały się na Krakowkim Przedmieściu tej czerwcowej niedzieli. Podczas WFS mogliśmy oglądnąć najnowsze kolekcje firmy APART, domu mody Forget Me Not, Macieja Zienia oraz pokaz trendów magazynu Instyle.

Pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia już dziś zapowiada kolejną edycję Warsaw Fashion Street 2012. Obecnie promuje swoje najnowsze wydawnictwo „Fashion People”, o którym opowiedziała czytelnikom NEWSFix Magazine w udzielonym wywiadzie.

Wywiad jutro 🙂

Przygotowała: Anna Jankowska


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry