Trybunał w Strasburgu: publikacja nieautoryzowanego wywiadu nie jest przestępstwem

AKTUALNOŚCI, MEDIA, PRASA, RADIO, TELEWIZJA

Dziennikarz nie może zostać ukarany za opublikowanie nieautoryzowanego wywiadu – taki wyrok wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Zwieńczył on proces w sprawie Jerzego Wizerkaniuka, redaktora naczelnego „Gazety Kościańskiej”.

photo: stock.xchnge

Wszystko zaczęło się od wywiadu przeprowadzonego w 2003 r. z posłem Tadeuszem Mylerem. Polityk po otrzymaniu tekstu stwierdził, że „nie oddaje on charakteru jego wypowiedzi” i zrezygnował z jego autoryzacji. Redaktorzy tygodnika postanowili jednak opublikować fragmenty wywiadu, wiernie spisane z nagrania. Sądy obu instancji, które zajmowały się tą sprawą wcześniej, uznały popełnienie przestępstwa przez naczelnego gazety.

Wyrok uzasadniany był m.in. tym, że dziennikarze nie spytali ówczesnego posła co miał na myśli mówiąc, że rezygnuje z autoryzacji. Orzeczenie w tej sprawie wydał również w 2008 r. Trybunał Konstytucyjny. Stwierdzono wówczas, że przepisy dotyczące autoryzacji są zgodne z konstytucją, gdyż umożliwia ona utrzymanie „precyzji i prawdziwości debaty politycznej”. Trybunał w Strasburgu uznał jednak, że w przypadku „Gazety Kościańskiej” Polska naruszyła swobodę wypowiedzi redaktora, czyli art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Sprawa Jerzego Wizerkaniuka nie jest jednak zapowiedzią rewolucji w prawie prasowym. Wyrok Trybunału dotyczy bowiem tylko tej konkretnej sprawy. Nie wiadomo, czy sądy będą się do niego odwoływać przy rozpatrywaniu innych dyskusyjnych przypadków, jak np. publikacja wypowiedzi nieautoryzowanej, lecz zredagowanej czy też wypowiedzi nieautoryzowanej ponieważ uwagi rozmówcy nie dotarły do dziennikarza w ustalonym przez niego terminie.

przygotowała: Agnieszka Ślęzak
źródło: press

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry