TVN na sprzedaż?

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GIEŁDA, MEDIA, POLSKA, TELEWIZJA

Jak podał w czwartek „Puls Biznesu” ITI szuka kupca na akcje jednej z dwóch największych stacji komercyjnych w Polsce – TVN. Doniesienia te potwierdził Reuters ujawniając, że trwają negocjacje z pięcioma potencjalnymi nabywcami. W rękach grupy ITI znajduje się pakiet 56,21 proc. akcji firmy TVN, który pozwala na kontrolę i zarządzanie telewizją.

Według Reutersa najbardziej prawdopodobne jest przejęcie TVN przez amerykańską grupę medialną Time Warner, która stopniowo umacnia pozycję na rynku europejskim. Time Warner jest właścicielem telewizji CNN, wytwórni Warner Bross oraz wielu „produktów medialnych” w naszej części Europy. Grupie może zależeć na kupnie pakietu akcji TVN, ponieważ ma aspiracje przejęcia rynku Europy centralnej. Na dzień dzisiejszy w swojej medialnej kolekcji nie posiada żadnej „polskiej” telewizji.
Cytowani przez PAP eksperci twierdzą, iż powodem sprzedaży nie będzie dług jakim obciążony jest TVN od 2002 roku, kiedy to spłacił swojego udziałowca SBS Broadcasting. Według prezesa zarządu OmniComMediaGroup Jakuba Bierzyńskiego finansowe zobowiązania telewizji zwiększyłyby się wraz z przejściem z nadawania analogowego na cyfrowe. Wtedy porcja „tortu reklamowego” dla TVN znacznie się zmniejszy. Bierzyński twierdzi jednak, że czynnikiem rozkładającym wielką machinę medialną TVN-u na części jest brak porozumienia między głównymi udziałowcami ITI.

„Myślę, że wolą sprzedać TVN po dobrej cenie, niż utrzymywać firmę bez porozumienia między sobą. Tak rozumiem decyzję sprzedaży” – komentował doniesienia Bierzyński.

Jednocześnie spekuluje się, że jeśli powodem sprzedaży są prozaiczne nieporozumienia wewnątrz grupy, to zasięg komercyjnych zmian w ITI będzie szerszy. Eksperci twierdzą, że niedługo pod młotek pójdzie Multikino oraz Onet.pl.

Źródło: Reuters/Puls Biznesu
Przygotowała: Anna Jankowska

Powiązane wpisy

  • Eugeniusz28

    COZ ZA PIEKNA KATASTROFA!SAMORODNY GENIUSZ „Z NICZEGO” STWORZYL DZIELO NAOWCZAS ORYGINALNE.TELEWIZJE O KTOREJ WCZESNIEJ MOZNA BYLO TYLKO POMARZYC.LIS,I CALA RESZTA LUDZI „INNYCH” DO NOWEGO SLUCHANIA I OGLADANIA.CO RAZ LEPIEJ I LEPIEJ.I NAGLE „PIERDUT!”
    PIENIADZ I „PRZYJAZN” MOGA SPIEPRZYC WSZYSTKO.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry