Odzież (nie taka) markowa

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA, ZDROWIE I URODA

Czy nie zastanawialiście się czemu odzież jest taka droga a podczas wyprzedaży cena spada o połowę a i tak producenci generują odpowiednie przychody? A dlaczego piękna bluzka po pierwszym praniu staje się „zmechaconą ścierką”?

stock.xchng

Wszystko to jest ze sobą mocno powiązane. Każda firma, również i odzieżowa, dąży do maksymalizacji zysku i minimalizacji kosztów. A na czym można oszczędzić? Można zaoszczędzić na jakości. Ale im niższa jakość, tym mniej zadowolonych klientów. A jednak nie do końca.

Popularne sieciówki kierują swoją ofertę przede wszystkim do młodych ludzi, dla których większe znaczenia ma design niż jakość. Jeśli w jednym roku modne są pasy pionowe a w następnym pasy poziome to zeszłoroczna bluzka ląduje głęboko do szafy i nikt się nie przejmuje, że po roku używania kolor już jest mocno wyblaknięty a rozmiar „S” rozrósł się do „XL”. To pozwala producentom zastępować naturalne (i droższe) materiały tańszymi, sztucznymi jak akryl, elastyn, poliestr, mikrofibra, wiskoza.

Co prawda, sztuczne włókna nie są tak do końca złe – nowoczesne syntetyki „oddychają” i mają szerokie zastosowanie w produkcji odzieży dla aktywnych a np. garnitury bez poliestru wyglądałyby dość niekorzystnie. Niemniej jednak zastępowanie naturalnych surowców sztucznymi materiałami ma ogromny wpływ na jakość odzieży. Ale oprócz obniżonej jakości sztuczne dodatki mają również wpływ na nasze zdrowie.

Kontrola Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2010 roku stwierdziła w badanych ubraniach ponadnormatywną ilość toksycznych związków chemicznych (formaldehyd) oraz metali ciężkich (nikiel, kadm, ołów), liczne niezgodności rzeczywistego składu surowcowego z deklarowanym, niezgodność wskaźników użytkowania producenta np. dotyczące zmiany wymiarów czy odbarwień po praniu, odporności koloru na pot. Zatem jak się ustrzec przed taką sytuacją?

Z jednej strony wielu producentów używa tylko i wyłącznie produktów naturalnych, co przekłada się na ich wysoką jakość. Niestety, ale są one znacznie droższe i po prostu nie każdego stać na taki wydatek. Popularne sieciówki są tańsze ale biorąc pod uwagę fakt, że jakość jest o wiele niższa, lepiej poczekać na wyprzedaże i wtedy mamy większą pewność, że cena, którą płacimy jest bardziej adekwatna do jakości. Ale i tu pojawia się kolejny problem: wiele ubrań tej samej firmy ma inną jakość w Polsce (oczywiście niższą) niż w Europie Zachodniej a poziom cen jest taki sam.

Pewnym rozwiązaniem może być poszukanie takich marek, których nie ma na rynku polskim a które oferują faktycznie dobre produkty w rozsądnej cenie. Pamiętajmy, że zdrowy rozsądek jest najlepszym doradcą przy jakichkolwiek zakupach.

I na koniec dobra rada: mechacą się i zużywają również naturalne włókna. Zakup spodni bluzki 100% bawełnianej nie gwarantuje nam, że rzecz będzie na lata. Jednak właściwa pielęgnacja i konserwacja na pewno przedłuży jej żywotność.

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry