Ciemne chmury nad Downing Street

AKTUALNOŚCI, BIZNES, MEDIA, ŚWIAT

Nadmierna dociekliwość i inwigilacja Gordona Browna przez środowisko prasowe związane z News Corp. budzi podejrzenie, co do związków Davida Camerona z grupą Ruperta Murdocha. Obecnie medialna atencja zbiera się ciężką, gradową chmurą nad jego głową. Premierowi UK nie pomaga również to, iż jego bliscy współpracownicy byli ściśle związani z „NotW”.

Aresztowany 8.07.2011 Andy Coulson zanim stał się spin doktorem premiera, a wcześniej jego rzecznikiem, w latach 2003-2007 był redaktorem naczelnym „NotW”. Kilka godzin po aresztowaniu Cameron gorączkowo tłumaczył się, ze swoich przyjaźni z dziennikarzami i zapowiedział „koniec układów polityków z ludźmi mediów” jeszcze za jego kadencji. „To się musi skończyć” – grzmiał. Andy Coulson to nie jedyna osoba z „NotW”, z którą premiera Anglii łączyła zażyłość. „The Telegraph” twierdzi, że Cameron przyjaźni się z redaktor Brooks. Podstawą ich bliskich stosunków może być pakiet niedyskretnych informacji na temat premiera i jego współpracowników, które posiada szefowa IN.

Na tym nie kończą się jednak około-polityczne kontrowersje związane z „NotW”, a dokładnie właścicielem tytułu Rupertem Murdochem. Rządowi prawnicy pracują nad zablokowaniem przejęcia przez Murdocha telewizji BSkyB. „The Independent” twierdzi, że adwokaci będą starać się, by nie doszło do parlamentarnego głosowania nad tym projektem. Bezpośrednim powodem nie jest jednak afera podsłuchowa i moralnie niski aspekt całej historii. Prawnicy będą blokować zakup telewizji pod pretekstem zachowania pluralizmu na rynku medialnym Wielkiej Brytanii. „The Independent” utrzymuje, jednak że nie chodzi o ratowanie szczątkowego już pluralizmu, a o to, by premier nie musiał w tej sprawie wyrazić swojej rezerwy, co do planów Murdocha. Głosowanie w brytyjskim parlamencie mogłoby się również skończyć podziałami w ramach rządzącej koalicji. Konserwatyści „cieplej odbierani” przez media Murdocha głosowaliby za przejęciem BSkyB przez potentata, natomiast liberalni demokraci razem z opozycją przeciw. Sam premier wolałby się od głosu wstrzymać.

Przygotowała:Anna Jankowska
Źródło: The Independent/The Telegraph
Photo: Stock.xchng

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry