Znamy już polskiego kandydata do Oscara

AKTUALNOŚCI, FILM, ROZRYWKA

Obraz „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland będzie reprezentantem Polski w wyścigu po Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny – taką decyzję podjęła komisja powołana przez Ministra Kultury, Bogdana Zdrojewskiego. Wygląda więc na to, że znowu promujemy polskie kino stawiając na historię.

stock.xchng

„W ciemności” to produkcja polsko-niemiecko-kanadyjska. Przedstawia ona historię Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej ukrywa w kanałach grupę Żydów w kanałach lwowskiego getta. W główną rolę wcielił się Robert Więckiewicz. Na ekranie partnerują mu m.in. Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska i Marcin Bosak. Premiera kinowa filmu przewidziana jest na wrzesień. To, czy obraz zostanie nominowany do Oscara, okaże się 24 stycznia.

Agnieszka Holland jest już znana Amerykańskiej Akademii Filmowej. W 1992 r. otrzymała nominację do Oscara za scenariusz adaptowany do obrazu „Europa, Europa”, a w 1986 r. jej film „Gorzkie żniwa” reprezentował RFN w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Ostatni raz polski film był nominowany do Oscara w 2008 r. Był to „Katyń” Andrzeja Wajdy.

Sama osoba znanej reżyserki nie jest chyba jednak gwarancją sukcesu. Polskiemu kinu brak pomysłu na siebie. Zamiast go szukać, po raz kolejny odgrzewamy historycznego kotleta, odgrzewanego już do granic możliwości. Chyba powinniśmy już zostawić przeszłość za sobą i w końcu spojrzeć w przyszłość. Inaczej grozi nam niestrawność.

Przygotowała: Agnieszka Ślęzak

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry