„The Sun” nowym „The News of the World”?

AKTUALNOŚCI, MEDIA, PRASA

Steven Barett profesor z Westminister University w opublikowanym przez CNN wywiadzie (wywiad tutaj) przewiduje, że rolę „NotW” przejmie dziennik „The Sun”, który również należy do Murdocha. Barett zauważa, że kilka dni temu zarejestrowano dwie, nowe domeny: thesunonsunday.co.uk oraz thesunonsunday.com.

Dodaje również, że Murdoch nie zamierza opuścić „taboidowo atrakcyjnego” rynku brytyjskiego. Wyspy są szczególnie lukratywną opcją wydawniczą dla szefa News Corp., który wciąż pamięta kryzys finansowy z 2009 roku. A jeśli The Sun podzieli los „NotW”? Wtedy będziemy mówić o prawdziwym pechu Murdocha. Dziennikarze serwisu BBC sprawdzają obecnie, czy dobra poczytność dziennika „The Sun” nie była budowana przy pomocy tych samych, „szpiegowskich” metod, co „NotW”.

Podejrzenia nabierają realnego kształtu, po prześledzeniu nazwisk ze stopki redakcyjnej dziennika. Rebekah Brooks, redaktor naczelna „NotW” w latach 2002-2003 otrzymała takie same stanowisko w „The Sun” w 2003 roku utrzymując je przez 6 lat. Dziennikarze BBC dotarli do informacji, według których osoby pracujące dla „The Sun” oraz „The Sunday Times” (również z grupy News Corp.) podszywały się pod byłego premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna. Podając się za niego zdobyły od pracowników banków i szpitali poufne informacje prywatne. „The Sunday Times” uzyskał już w 2000 roku dostęp do wyciągów z konta przyszłego premiera. Dane te były przechowywane i w 2006 roku gazeta opublikowała artykuł o tym, iż Brown kupił po intrygująco niskiej cenie mieszkanie.

W tym samym roku „The Sun” interesował się również stanem zdrowia syna przyszłego premiera. Na podstawie nielegalnie zdobytych informacji dziennik opublikował na pierwszej stronie raport na temat stanu zdrowia Frasera Browna. Okazało się, że dziecko cierpi na mukowiscydozę, o czym powiadomiła telefoniczne rodziców chłopca Rebekah Brooks prosząc o komentarz dla „The Sun”. Państwo Brown nie znali jeszcze wtedy diagnozy, o chorobie dziecka dowiedzieli się więc od redaktor naczelnej tabloidu.

Przygotowała: Anna Jankowska
Źródło: CNN/The Sun/BBC/SKYNews

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry