Sprawa Amandy „Milly” Dowler

AKTUALNOŚCI, ŚWIAT

13-letnia Amanda została zamordowana pod koniec marca 2002 r. Ciało nastolatki odkryto dopiero po 6 miesiącach. Przez cały okres poszukiwań rodzice Milly mieli nadzieję, że ich córka żyje. W marcu 2002 roku nadzieję rodziny dodatkowo podsycali hackerzy i dziennikarze pracujących dla „NotW”.

stock.xchng

Systematycznie usuwali z poczty głosowej dziewczynki wiadomości, by zrobić miejsce dla kolejnych. Rodzice Amandy wierzyli, że nastolatka żyje i sama opróżnia skrzynkę. Dopiero po 9 latach dowiedzieli się prawdy. W domu Glenna Mulcaire’a, detektywa wynajętego przez tabloid, wśród tajnych zapisków spiętych w 11 tys. stron znaleziono notatki wskazujące na manipulowanie zawartością poczty głosowej Milly.

Mulcaire ma już na swoim koncie tego rodzaju „współpracę” z „NotW”, za którą poszedł do więzienia w 2007 roku. Tym razem sprawa okazała się poważniejsza, ponieważ dziennikarze gazety kasując wiadomości utrudniali prowadzenie śledztwa, niszczyli dowody i dawali złudną nadzieję rodzinie zamordowanej. Wkrótce okazało się, że dziennikarze „NotW” podsłuchiwali również rodziców Milly.

Rodzice dziewczyny wspominają, że kilka dni po zaginięciu córki „NotW” poprosił ich o serię wywiadów. Podczas rozmów dziennikarze tabloidu mogli usłyszeć te same zdania, które znali już z podsłuchów. Rodzice Milly mówili również o nadziei, jaką rozbudziły w nich informacje, że ktoś, być może ich dziecko, korzysta z komórki zaginionej. Państwo Dowler dowiedzieli się o podsłuchach dopiero pod koniec procesu seryjnego mordercy Levi Bellfielda, którego ofiarą padła ich córka.

Po jego skazaniu w czerwcu 2011 r. rodzice mieli powiedzieć, że byli przesłuchiwani w brutalny sposób, a dobre imię ich córki zostało nadszarpnięte. Trauma procesu zbiegła się z medialnymi doniesieniami dziennika „The Guardian”. Gazeta jako pierwsza opublikowała historię podsłuchów 4 lipca 2011 r. Prawnik rodziny Dowlerów Mark Lewis zapowiedział wniesienie sprawy do sądu. Rodzina Milly domaga się również ustąpienia ze stanowiska ówczesnej (2002-2003) redaktor naczelnej Rebeki Brooks. Brooks jest obecnie dyrektorem potężnego wydawnictwa News International (w skrócie NI), którego właścicielem jest Rupert Murdoch.

Przygotowała: Anna Jankowska
Źródło: The Guardian

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry