Afera podsłuchowa uderza w Scotland Yard

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, MEDIA

Fala zwolnień i rezygnacji związanych z aferą podsłuchową dotyka najwyższych rangą funkcjonariuszy brytyjskiej policji. Komisarz Scotland Yardu, Sir Paul Stephenson podał się właśnie do dymisji, a to jeszcze nie koniec.Choć wystąpienie Stephensona w telewizji było zapowiedziane, nikt nie spodziewał się, że komisarz poda się do dymisji tak nagle.

Photo: ChrisO.

Powodem rezygnacji jest jego znajomość z Neilem Wallisem. Wallis był zastępcą redaktora naczelnego „News of the World” Andy’ego Coulsona oraz dyrektorem koncernu News International.Komisarz Stephenson oświadczył, że poznał Wallisa w 2006 roku. Dodał, że nie miało to jednak wpływu na toczące się wówczas śledztwo w ramach pierwszej, dużo skromniejszej odsłony afery podsłuchowej.

Innego zdania jest „The Guardian”. Przypomina, że pierwsze śledztwo ws. podsłuchów zakładanych przez„The News of The World” skończyło się tak szybko przez to, że właśnie w ocenie Stephensona podsłuchiwanie dworu w 2006 r. było jedynie niegroźnym epizodem. Dziennikarze „The Guardian” twierdzą, że komisarz Scotland Yardu próbował nakłonić ich do zaniechania drążenia sprawy podsłuchów „NotW”.

The Guardian odkrył, że Neil Wallis pracował dla londyńskiej policji w 2009 jako doradca dostając za dwa dni pracy w miesiącu 24,000 £. Gazeta spekuluje, że redaktor został zatrudniony, ponieważ był bliskim współpracownikiem Coulsona b. redaktora naczelnego „NotW”. Aresztowany niedawno Coulson szczycił się dobrymi relacjami z przyszłym premierem D. Cameronem. Neil Wallis oraz związane z tabloidem środowisko dziennikarskie “NotW” miało zacieśnić relacje policji z najwyższymi władzami w państwie. Stephensowi zarzuca się również, iż przyjął 12,000£ w formie kilku dniowego pobytu w Champney’s Health Spa, którego doradcą strategicznym był właśnie Neil Wallis.

Stephenson zaprzecza jakoby podał się do dymisji z powodu przyjęcia zaproszenia do Champney’s Health Spa. Jego współpracownicy utrzymują, że Stephensonem kierowała uczciwość i odwaga, której brak wiodącym politykom związanym ze środowiskiem „NotW”. Nieoficjalnie mówi się, że wystąpienie Sthephensona to rękawica rzucona premierowi Wielkiej Brytanii D. Cameronowi i może być zapowiedzią równie zaskakujących dymisji.

Przygotowała:Anna Jankowska
Źródło: The Guardian/SKYNews

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry