Spadające ceny i wzrost podaży używanych mieszkań

AKTUALNOŚCI, BIZNES, GOSPODARKA

Spadające ceny i wzrost podaży używanych mieszkań świadczą o pogarszaniu się kondycji rynku wtórnego. Zyskuje rynek pierwotny, na którym sprzedaż stale rośnie.

Od wielu miesięcy spadają ceny mieszkań na rynku wtórnym. To skutek słabego zainteresowania zakupem używanych lokali wśród poszukujących mieszkań. Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazuje na to, że w czerwcu br. stawki ofertowe w 11 miastach były niższe niż w maju. Największe spadki nastąpiły w Opolu (2,2 proc.) i we Wrocławiu (1,4 proc.). Majowe zahamowanie obniżek cen w tym segmencie rynku nieruchomości okazało się chwilowe.

We wszystkich 15 rozpatrywanych przez analityków miastach, średni roczny spadek cen kształtuje się na poziomie ponad 3 proc. Wyniki badania mówią, że w porównaniu z czerwcem 2010 roku najbardziej, bo o 7,4 proc., spadła cena metra kwadratowego mieszkania w Katowicach oraz we Wrocławiu i Olsztynie (po 5,7 proc.). W Łodzi od początku roku obniżki osiągnęły wartość 6,7 proc.

Oferta wtórna pęcznieje

Podaż na rynku wtórnym utrzymuje się na poziomie znacznie przewyższającym popyt. Bliska perspektywa drastycznego skurczenia się puli używanych mieszkań, na które po obniżeniu limitu cenowego w programie Rodzina na swoim, kupujący będą mogli zaciągnąć kredyt z rządową dopłatą, spowodowała, że oferta na rynku wtórnym znacznie wzrosła. To z kolei zapowiada kolejne spadki cen. Sprzedający wiedząc jak długi jest obecnie okres potrzebny na sprzedaż mieszkania, wolą obniżyć cenę, niż przez wiele następnych miesięcy przyglądać się dalszemu obniżaniu się popytu.

W ciągu tylko jednego miesiąca, od maja do czerwca br. w serwisie Szybko.pl ilość ofert sprzedaży mieszkań na ogólnopolskim rynku wzrosła o 7 proc. W Gdańsku liczba wystawionych na sprzedaż lokali mieszkalnych powiększyła się aż o 20 proc., w Poznaniu podaż podskoczyła o 15 proc., a w Warszawie o 13 proc.

Źródło:Prestige PR

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry