Smartfony jak przenośne komputery

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, MOBILE, TECHNOLOGIE

Wg ankiety przeprowadzanej w styczniu 2011 roku wśród użytkowników smartfonów, okazało się, że mało kto przejmuje się bezpieczeństwem danych umieszczanych w telefonach.
W ramach ankiety przebadano ponad 1,5 tys. użytkowników smartfonów w czterech państwach europejskich: Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Badanie ujawniło, że około jedna trzecia respondentów przechowuje w swoich telefonach wiele cennych informacji, takie jak dane umożliwiające dostęp do prywatnego czy służbowego konta e-mail a nawet numery PIN do kart płatniczych.

Zaskakujący jest również fakt, że co piątej osobie przynajmniej jeden raz skradziono telefon lub został zgubiony. Ale tylko połowa uczestników ankiety korzysta z hasła zabezpieczającego, pomimo, że taką funkcję posiada każde tego typu urządzenie. Również tylko połowa osób obawia się ataku szkodliwego oprogramowania. Ponad 30% osób z kolei korzysta z usług bankowości elektronicznej za pomocą smartfonów a jak powszechnie wiadomo, ochrona podczas korzystania z takich serwisów jest niezwykle istotna.

Niski poziom świadomości zagrożeń wśród użytkowników smartfonów jest niepokojący, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że liczba szkodliwych programów atakujących platformy mobilne ciągle wzrasta. Aż 52% użytkowników smartfonów biorących udział w badaniu nie wiedziało, że istnieje oprogramowanie antywirusowe przeznaczone dla urządzeń przenośnych, a tylko 12% stosuje taką ochronę.

Wnioski nasuwają się same: traktujemy smartfony jak przenośne komputery. Służą nam do serfowania po internecie, mailowania czy też dokonywania płatności. Ale niestety, nie wykazujemy się rozwagą i zdrowym rozsądkiem w dziedzinie zabezpieczenia. W przypadku kradzieży tracimy nie tylko sprzęt, ale również dane, które nie rzadko są o wiele cenniejsze, niż samo urządzenie.

Rozwiązania bezpieczeństwa mobilnego znajdują się w ofercie wielu producentów produktów antywirusowych. Chronią one smartfony przed szkodliwymi programami, a także – dzięki szyfrowaniu i możliwości zdalnego wymazania danych – potrafią zapobiegać skutkom zgubienia lub kradzieży urządzenia.

Źródło: Kaspersky Lab.

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry