Jak spamowaliśmy w czerwcu 2011 ?

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, KOMPUTERY, POGODA, TECHNOLOGIE

Kilka dni temu Kaspersky Labs opublikowało raport o spamie przesłanym w czerwcu 2011 roku. Ilość spamu w ruchu pocztowym nieznacznie wzrosła w porównaniu z majem i wynosiła średnio 83,3%. Najpopularniejszym tematem była śmierć Osamy bin Ladena, ostatnia część przygód Harrego Pottera oraz rocznica śmierci Michaela Jacksona.

Nowe cele phishingu
Odsetek phishingowych wiadomości e-mail nie zmienił się i stanowił 0,02% całego ruchu pocztowego. Znacząco zwiększyła się jednak liczba ataków phishingowych na portale społecznościowe Facebook oraz Habbo, odpowiednio o 4,07% i 6,25%, przez co serwisy te awansowały na trzecie i czwarte miejsce na liście najczęściej atakowanych organizacji.

Eksperci z Kaspersky Lab przewidują również zwiększenie się ilości spamu związanego z Google+. Cyberprzestępcy już zaczęli wykorzystywać rosnące zainteresowanie tym nowym portalem społecznościowym.

„Spodziewamy się wzrostu liczby niechcianych wiadomości e-mail wykorzystujących nowy portal społecznościowy Google’a. Najprawdopodobniej będą zawierały zarówno odsyłacze phishingowe, jak i szkodliwy kod” – powiedziała Maria Namiestnikowa, starszy analityk spamu z Kaspersky Lab.

Wątpliwe wyróżnienie spotkało serwisy PayPal i eBay: w czerwcu przyciągnęły największą uwagę phisherów.

Prawo „dogania” spamerów
W czerwcu mogliśmy obserwować dalszy ciąg walki przeciwko spamerom. Microsoft, który wraz z amerykańskimi organami ścigania zdołał zablokować botnet Rustock, wywiera naciski na cyberprzestępców. Na swoim blogu poinformował, że zamierza wnieść sprawę przeciwko rosyjskim obywatelom podejrzanym o stworzenie i utrzymywanie Rustocka, zapowiadając nawet wytoczenie sprawy w rosyjskim systemie prawnym.

Kontynuacją rosyjskiego wątku „prawno-sądowego” było aresztowanie na moskiewskim lotnisku Pawła Wrublewskiego, właściciela internetowego serwisu płatniczego ChronoPay. Wrublewskiemu postawiono zarzut zorganizowania ataków DDoS na konkurencję. Trzeba zaznaczyć, że zatrzymanie tego cyberprzestępcy nie miało związku z jego działalnością spamerską, mimo że mężczyzna ten jest powszechnie uznawany za założyciela dużego programu partnerskiego Rx-promotion, zajmującego się dystrybucją spamu farmaceutycznego.

Z kolei walkę ze spamem na poziomie legislacyjnym podjęła ostatnio Japonia. Od czerwca tworzenie, dystrybucja, nabywanie i przechowywanie szkodliwych programów, jak również rozprzestrzenianie spamu pornograficznego stanowi przestępstwo w tym kraju.

Źródła spamu
W czerwcu Indie utrzymały pozycję największego spamera. Na drugie miejsce powróciła Brazylia, która odnotowała wzrost o 4,4% w porównaniu z majem. Najbardziej znaczące zmiany w rankingu źródeł spamu obejmują spadek Korei Południowej z drugiego miejsca na czwarte oraz Rosji, która spadła o dwie pozycje i zajęła siódmą lokatę.

Ilość spamu pochodzącego z Polski po raz kolejny zmniejszyła się – z 2,3% do 1,8%. W rezultacie Polska spadła z 12 na 14 miejsce w rankingu największych źródeł niechcianych wiadomości e-mail.

Trendy w spamie
Statystyki pokazują, że prawie jedna trzecia całego anglojęzycznego spamu miała charakter oszustwa i była wysyłana z zamiarem wyłudzenia pieniędzy od użytkowników lub zawierała szkodliwy załącznik albo odsyłacz do szkodliwego kodu. Spam farmaceutyczny był drugą co do popularności kategorią niechcianych wiadomości. Innym popularnym rodzajem spamu w czerwcu były oferty szybkich zarobków oraz wątpliwych pożyczek, jak również różnych towarów i usług, łącznie podróbkami produktów znanych projektantów.

Źródło: Kaspersky

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry