Wielki, ważący około 30 ton, meteoryt odkryto w Chinach

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, ŚWIAT

W chinach odkryto meteoryt, którego masa może sięgać nawet 30 ton, co czyni go jednym z największych na świecie.

Olbrzymi meteoryt został odkryty w odległych i górzystych rejonach północno-zachodnich Chin. Wielką, dziwacznie ukształtowaną bryłę odnaleziono w górach Ałtaju, dokąd w celu sprawdzenia wstępnych doniesień wybrał się Baolin Zhang – naukowiec z pekińskiego planetarium.

Skała przywędrowała z obrzeży Układu Słonecznego i przedstawia sobą dużą wartość naukową.

Wielki, brązowy kamień sterczy spod granitowego odłamu, część widoczna ma ponad dwa metry długości i metr szerokości. Zhang szacuje masę meteorytu na 25 – 30 ton, co oznacza, że jest to jeden z największych znanych, który być może pozbawi palmy pierwszeństwa największy chiński meteoryt znaleziony w tym samym rejonie w roku 1998 – o masie 28 ton.

Według słów Meenakshi Wadhwa, szefa Centrum Badań Meteorytów Uniwersytetu Stanowego Arizony, jeśli potwierdzi się, że skała to meteoryt, będzie to znaczące znalezisko. Ponieważ większość meteorytów powstała około 4,6 mld lat temu (w okresie formowania Układu Słonecznego), każde nowe odkrycie pozwala poszerzyć wiedzę o warunkach panujących w tamtym okresie. Sam wygląd skały uprawdopodabnia tezę o pozaziemskim pochodzeniu. Trawienie próbek wskazuje na skład żelazowo-niklowy. Dalsze analizy powinny wykazać, czy obecne znalezisko oraz egzemplarz z roku 1998 pochodzą z rozpadu tego samego ciała macierzystego, czy też ich lokalizacja blisko siebie jest zwykłym zbiegiem okoliczności.

Aczkolwiek znalezisko jest całkiem spore, to na największy znany meteoryt o masie 60 ton natknięto się w Namibii. Inne znaczące okazy to między innymi 37-tonowy kamień z Argentyny i 30-tonowy z Grenlandii.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry