Świat w 3D – Wystawa we Wrocławiu od 6 sierpnia

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, CIEKAWOSTKI, POLSKA, TECHNOLOGIE

Już w sobotę 6 sierpnia 2011 r. w Centrum Handlowym Korona we Wrocławiu zostanie otwarta wyjątkowa wystawa trójwymiarowych zdjęć National Geographic. Atrakcją towarzyszącą wystawie będą warsztaty dla dzieci i młodzieży organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wystawa Świat w 3D będzie prezentowana w Centrum Handlowym Korona przy ul. Krzywoustego 126 o d 6 do 21 sierpnia 2011 r. Składa się ona z 30 trójwymiarowych fotografii, które powstawały w ciągu ostatnich dwóch lat i zostały wybrane z blisko 20 tysięcy klatek. Zdjęcia przedstawiają życie człowieka oraz jego otoczenie na czterech kontynentach: w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Środkowej.

Tak o wystawie opowiada Wojciech Franus, pomysłodawca wystawy, autor zdjęć, fotograf, szef działu graficznego miesięcznika National Geographic Polska:

1. Skąd wziął się pomysł na wystawę zdjęć trójwymiarowych?

Zaczęło się od filmowców, którzy pierwsi wykorzystali możliwości techniki do swoich produkcji. Fotografia jest matką filmu, więc skoro można pokazywać filmy w 3D, to dlaczego fotografia miałaby być pozbawiona tej możliwości.

2. Sama idea obrazu trójwymiarowego nie jest jednak nowością?

Próby wprowadzenia 3D do codziennego obiegu medialnego odbywały się mniej więcej co 10 lat. Niestety, aby móc w pełni docenić walory 3D, potrzebne są wysokiej jakości zdjęcia oraz najwyższej klasy druk i odpowiednie warunki prezentacji. Inaczej 3D nadal byłoby zamknięte w fotoplastikonie. A tak, dzięki nowoczesnej technologii i odpowiednim obiektom wystawienniczym, możemy pokazać zdjęcia w dziewięciu miastach.

3. Jak wyglądały prace nad wystawą?

Była to najbardziej pracochłonna wystawa, którą miałem okazję tworzyć. Prace nad nią trwały blisko 2 lata. Objęły wykonanie zdjęć przy pomocy specjalnie do tego skonstruowanego stelażu, na którym umieściłem dwa aparaty. Dzięki temu aparaty zostały zsynchronizowane tak, aby rejestrować obraz odpowiednio dla lewego i prawego oka. Prace dopełniło przygotowanie materiału w technice 3D i wybór ostatecznej trzydziestki, którą pokażemy na wystawie.

Wystawa Świat w 3D to projekt skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla każdej z tych grup wiekowych trójwymiarowe obrazy stanowią atrakcję samą w sobie.

„Obejrzenie wystawy to doskonały pomysł na kreatywne spędzenia wakacyjnego dnia. Mamy nadzieję, że wzbudzi ona ciekawość świata wśród odwiedzających i zachęci do dalekich i egzotycznych podróży” – mówi Joanna Bagińska, Dyrektor Centrum Handlowego Korona. Dodatkowo wystawie towarzyszyć będą warsztaty w specjalnej „Strefie Dziecka” organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. „Do udziału w warsztatach zapraszamy przede wszystkim grupy zorganizowane z wrocławskich domów kultury, świetlic i półkolonii, jak również rodziców z dziećmi”– dodaje Joanna Bagińska.

Zajęcia zostały przygotowane tak, aby rozbudzić w najmłodszych ciekawość świata. Składają się one z zabaw i gier edukacyjnych dostosowanych do różnego wieku uczestników i będą prowadzone przez profesjonalnych animatorów. Zapisy na Warsztaty odbywają się telefonicznie pod numerem 665 598 699 oraz/lub mailowo: edukacja@qraproduction.pl.
Akcja ma charakter edukacyjny i jest bezpłatna.

Zdjęcia na wystawie Świat w 3D są prezentowane w postaci plansz anaglifowych o wymiarach 130 na 100 cm. Do wykonania zdjęć użyte zostały dwa aparaty EOS 5D Mark II firmy Canon, zaś druk wykonany został na drukarce Epson Stylus Pro 9900.

Wystawa Świat w 3D była już prezentowana w Jankach pod Warszawą, Bydgoszczy, Krakowie i Zabrzu. Po Wrocławiu będzie można ją obejrzeć także w Katowicach, Łodzi, Gdańsku i Sosnowcu.

Źródło: Apsys Polska

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry